Close

Olmadı Yine Olmadı. Olin Edirne Fırsatı Altın Tepside Tepti

Edirne’de oynanan Beko Basketbol Ligi 21. hafta karşılaşmasında Aliağa Petkim, Olin Edirne’yi uzatmalar sonucunda 67-72 mağlup etti.  Ligin ilk yarısında Aliağa’da oynanan maçta da Aliağa Petkim Olin Edirne’yi uzatma sonunda mağlup etmişti.

Olin Edirne aldığı bu mağlubiyetle hem evinde 10 Kasım’dan bu yana maç kazanamama “geleneğini” devam ettirdi hem de alttaki iki rakibinin  ve üstündeki Telekom’un  da mağlup olduğu haftayı avantaja çevirmeyi başaramayıp sözün tam anlamıyla “eşiğin öbür tarafına” geçme fırsatını heba etti.

Mücadelenin ilk periyotunda her iki tarafta sayı üretmekte zorlandı Olin Edirne’nin savunmasıyla rakibine 15-10’luk üstünlük sağladığı görüntüsüne rağmen Aliağa Petkim özellikle  Francis ile Olin boyalı alanında yakaladığı fırsatları cömertçe heba etmesi sonucunda bu periyotu 15-10 gibi bir skorla geçmeyi başardı. Olin bu periyotta bulduğu 15 sayıya 3 tane 3 sayılık , 2 tane 2 sayılık atış ve 2 serbest atış sayılarıyla ulaştı. 2. Periyotun ilk bölümünde Olin Edirne bulduğu fırsatları değerlendirip Aliağa’da yine ilk periyottaki gibi fırsatları cömertçe harcayınca ilk 5 dakika 23-16 Olin Edirne üstünlüğünde tamamlandı.  Ama Aliağa Petkim, ikinci çeyreğin son bölümünde oldukça başarılı bir performans sergileyip son topta Ersin Görkem ile bulduğu 3 sayılık basketle skoru  tek farka indirdi   ve ilk yarı 31-30 ev sahibinin üstünlüğüyle geçildi.

Üçüncü periyotta da takımlar birbirlerine üstünlük sağlayamadılar. Periyotun başında Aliağa takımı 2 hücum organizasyonundan boş dönünce skoru kendi lehine çevirme fırsatını kaçırdı ve  üçüncü periyot 43-41 sona erdi.  3. Periyotun son dakikalarında Parakhouski‘nin sadece tek faulü olmasına rağmen oyundan alınıp Davud‘un oyuna girmesi  Aliağa’nın ev sahibi ekibi yakalamasına adeta olanak sağladı. Final periyotunun ilk 4 dakikası geride kalırken Olin Edirne Videnov’un 3 sayılık basketiyle 50-45 öne geçme fırsatını yakaladı. Aliağa Petkim hemen ardından bulduğu sayılarla 51-50 öne geçti. Ardından Aliağa Petkim’den Arnold‘un hücüm faul alması ile Olin Edirne önce Parakhouski‘nin boyalı alandan bulduğu basket ardından da Videnov‘un üçlüğü ile son 3 dakikaya girilirken  55-51 üstünlüğü sağladı.  Maçın bitimine 1 dakika 13 saniye kala 59-57 önde olan taraf ev sahibi ekip ti. Ama maçın bitimine 6 saniye kala Chalmers‘in 2 sayısına engel olamayınce skor 59-59 eşitlendi. Mola alan Olin Edirne son 6 saniyede çizilen seti başaramayınca normal süre de 59-59 berabere tamamlandı. İlk üç periyotta sadece 8 sayı üreten Mert Shumpert son son periyotta 10 sayı ile takımının skor yükünü çeken isim oldu. Uzatma dakikalarında Mert Shumpert’in skor yükünü çekmesiyle İzmir temsilcisi, Edirne’den 67-72’lik galibiyetle ayrıldı. Final periyotunda ve uzatma periyotunda  belki de en büyük yanlışlık Schumpert‘ın yorgun Videnov ile tutulmaya çalışılmasıydı.

Aliağa Petkim’in deneyimli oyuncusu Mert Shumpert galibiyete 26 sayı, 5 ribauntluk katkı yaptı.Artsiom Parakhouski ise Olin Edirne adına 14 sayı, 10 ribaunt, 5 asist, 3 blok istatistikleriyle mücadele etti.  Olin Edirne’de en çok sayı üreten isim 15 sayı ile Filip Videnov olurken Bekir Yarangüme 14 ve Christos Touputos 10 sayı ile çift haneli sayılara ulaştı. Aliağa Petkim’de Shumpert‘in dışında Chalmers 10 ve Francis 15 sayı buldular.

Maçı seyredenler arasında kısa bir süre öncesine kadar Aliağa Petkim’i çalıştıran deneyimli koç Burak Bıyıktay’da vardı. Bıyıktay protokol tribünden maçı izledi.

Olin Edirne – Aliağa Petkim maçının detaylı istatistiki için tıklayınız.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. Ne zaman olacak TAŞTİMURRRRRRRRRRRR Biz bıktık yenilmeye sen bıkmadın demekk..