Close

5 KİŞİLİK YAĞMUR

Merhaba sevgili Edirneliler ve basketbolseverler

Son iki deplasman maçını  uzatmalarda kaybeden takımımız nihayet kazandı.  Daha önceki maçlarda da iyi mücadele eden ve maçı alma noktasında hatalar yapıp sonunu oynayamayan Olin bu sefer 5 kişilik bir “Yağmur “ halinde yağınca  kazandı.

Hemen hemen aynı istatistikleri tutturan iki takımın mücadelesinde % 56 ile atan Olin maçı kazanmayı bildi.  Her anlamda  önemli bir galibiyet oldu. Gerek moral olarak gerekse kendi kalibresindeki  rakiplerine göz dağı vermesi için böyle bir maça çok ihtiyacımız vardı.

Son derece zor Ereğli deplasmanından galibiyetle dönen Gökhan Taştimur ve sporcularını tebrik ediyorum. Ancak bu galibiyetin anlamlı olabilmesi için içeride oynayacağımız TED Kolej ve Mersin BŞB maçlarını da kazanmamız gerekiyor. Ve bu maçlar emin olun hiç kolay maçlar değil.

Evet çok kritik zamanda çok değerli bir galibiyet aldık, buna o kadar çok ihtiyacımız varmış ki her yerde kutlamalar var. Doğrusu bunu anlamak zor. Play off oynamak için yola çıkmış bir takımın 9 haftada aldığı 3 galibiyetten sonra neyi kutluyoruz anlamadım.

Gökhan Taştimur’un basketbol anlayışında maçlar 70-59 kazanılmalıdır, yani 60 sayı yenmemelidir. İlk yılımızda 20 sayı farkla kazanılan maçlarda  60 sayının üzerinde hele hele 70 sayının üzerine sayı yenildiyse koç mutlu olmazdı. Olaya bu pencereden bakınca yenilen 82 sayı kesinlikle çok düşündürücü olmalı. Emin olun koç  bu kritik maçı kazandığı için çok mutludur,  ama diğer taraftan da çok huzursuzdur.

Çünkü en az benim kadar iyi bilir ki her maçı 82 sayı yiyerek kazanamazsın. Her maç %56 ile atamazsın.  İşin özeti teknik olarak aslında bazı sıkıntılar devam ediyor.  Dış atışlara dayalı oyun tarzımız devam ediyor. Yine Parakhouski  ile pick and roll oynayacağımız bir anlayış sahaya konmuyor ve yine tamamıyla Mehmet Yağmur’un eline bakan bir takım havasından çıkamıyoruz. Mehmet’te Allah nazarlardan saklasın yıkıyor, duruluyor, kuruluyor, paketliyor bir de üstüne fiyonk yapıyor.

Şimdi, kazanılan bir maçtan sonra bunlar yazılır mı diyenlere sesleniyorum.  Ben bu takımın yoktan var edilmesinde belki de en çok emek harcayanlardan birisiyim. Benim tek düşüncem olabilir, o da bu takımın daha iyi yerlere gelmesi, ben içinde olsam da olmasam da.

Bu yüzden 40 yıl gibi bir süreyi yani neredeyse ömrünü basketbola vermiş birisi olarak gördüklerimi , bildiklerimi yazmak benim hem hakkım hem de sorumluluğum.  Yarın kötü bir sonuçta Edirne dışından gelip te

profesyonel olarak çalışanlar doğal olarak başka yerlerde hayatlarına devam ederler, ama bizim başka Edirne’miz yok. Bunları sadece ben değil basketbolu biraz bilen ve görmek isteyen herkes görüyor zaten.

Ancak ben bunların çok fazla değişeceğini de zannetmiyorum, çünkü bu çok kolay bir şey değil.  Ancak sonuçta umarım ben yanılırım ve takımımız teknik ve idari kadronun koyduğu play off hedefini tutturarak hepimizi mutlu eder.

Tekrar koç ve oyuncularımızı ve hafta içinde ki organizasyon için yönetim kurulu başkanı Vedat Kumuşoğlu’nu  tebrik edip Edirnespor bayan takımımıza geçelim.

Edirnespor muhtemelen en ciddi rakiplerinden biriyle deplasmanda karşılaştı ve 9 sayıyla kaybetti. Maçtaki en düşündürücü istatistik 12/45’lik yani %26’lık 2 sayılık yüzdemiz.  Sadece 4 asist yapabilmemiz ve de 4 göğüs numaralı oyuncumuzun neredeyse topların %30 kullanması, rakibin yaklaşık 50 sayıyı içeriden bulması.

Sanırım benim gördüklerim teknik ve idari kadro tarafından da görülüyor ve gerekli çalışmalar yapılıyordur. Ancak 4-5 oynayabilen kaliteli bir yabancı oyuncu, sıkıntıları önemli ölçüde giderecektir diye düşünüyorum.

Her iki takımımıza da önümüzdeki haftalarda başarılar diliyorum.

Saygılar.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Buzz
Share to Google Plus

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*