Mutlu Bayramlar
Close

”Art” Niyet Yok

Beko Basketbol Ligi’nde Olin Edirne ikinci haftada Banvit’e konuk oldu ve maç 62-51 Banvit lehine sonu��landı.1 otobüs dolusu Olin Edirne taraftarı ise Bandırmada takımını yalnız bırakmadı.İlk iki periyodu başa baş geçen maça üçüncü ve dördüncü periyotlarda Banvit ağırlığını koyarak ilk galibiyetini elde etti.

Sahada oynan oyuna bakmadan önce ben bir şeyi merak ediyorum.Geçen hafta 23 sayı atan ve kariyerinin en iyi maçlarından birini oynayan Mehmet Yağmur niye Bandırmaya götürülmedi.Sebep neydi? Sakat mıydı yoksa gelişen başka olaylar mı vardı? Benim gibi birçok insan bunu merak ediyor.Resmi siteden veya başka bir yol ile bu niye açıklanmadı? Yambol maçında ufak bir sakatlık geçirdiğini biliyoruz.Bu nedenle mi götürmedi? Tek başına ne antremanı yaptı? Cevap bekleyen sorular giderek artıyor.

Maça değinmek gerekirse,savunmada istediğini yapan ancak bunu yaparken faul problemine girmekten kurtulamayan bir Olin Edirne gördük sahada.Maçın bitmesine yaklaşık sekiz dakika kala Berkay Candan’ın 5 faul ile oyun dışı kalması zaten sıkıntılı olan 4 numara pozisyonunda işleri iyice kötüleştirmişti.Üstelik Berkay Candan çıkmadan önce fark 4 sayıya kadar inmişti.Berkay Candan’ın çıkması ile 10-0′lık Banvit serisi geldi.Oysa Gökhan Taştimur bu seri içerisinde 2 kere mola almış ancak seriyi engelleyememişti.Zaten bu gelen seri de maçı Banvit’e kazandırdı.Ayrıca dikkat çeken diğer bir konu ise şut yüzdemizin düşüklüğü.Bunun altında da Banvit’in iyi savunma yapması yatıyor.Bu durum;Olin Edirne gibi bir savunma takımı olma yolunda ilerleyen bir ekip için önemli bir konu.Çünkü iyi savunma yapabilirsiniz ancak sayı atmadan maçı kazanamazsınız.Olin Edirne savunma işini iyi yapıyor ancak hücum da hala sıkıntılar devam ediyor.Yapılcak transferler ve uyum sürecinden sonra daha iyi bir Olin Edirne izleyebiliriz.

Görülmesi ve değerlendirilmesi gereken en önemli konu ise Art Parakhouski konusu.Maç boyunca Stimac’a karşı hiçbir şekilde üstünlük kuramadı.Savunmada Stimac’ı durduramadı.Stimac potaya yöneldiğinde her pozisyonu sayı ile bitirdi.Ribaund konusunda ise Stimac adeta tüm ribaundları topladı.Takım halinde alınan 45 ribaundun 15′inde Stimac’ın imzası vardı.Olin Edirne ise takım halinde 31 ribaund alabildi.Rakibe verilen 10 hücum ribaundu ise belkide yenilgide ki ikinci sebepti.Zaten bu konu Türkiye Kupası ve hazırlık maçlarında da sorun olmuştu.Ancak önceden de belirttiğim gibi Artsiom Parakhouski’yi Olin Edirne daha kazanamadı.Herkesin bildiği gibi 4 numara pozisyonunda sorun var ama bir diğer sorunda pivot pozisyonunda gözüküyor.Art hala uyum sürecini atlatamadı,öğrenmesi gereken birçok konu var.En önemlisi ise bence konsantrasyon ve hırs.Bunlar da zaten Art’ın fiziksel ve fizyolojik olarak değil daha çok psikolojik olarak kazanması gereken olgular.Bunu sağlayacak olan da Olin Edirne teknik ekibi veya bence her takımda olması gereken mentördür.

Mentör kimdir? Mentör; teknik olarak hazır bir takıma, psikolojik destek sunan, onları harekete geçirecek noktaları keşfedip, bunu açığa çıkartan kişidir.Günümüzde dünyada başarılı olan neredeyse tüm takımlarda mentör mevcuttur.Takımın sadece fiziksel olarak değil mental açıdan da maçlara hazırlanması gerekir ve bence Art’ın ciddi şekilde buna ihtiyacı var.Çünkü onun gerçekten yetenekli olduğunu ve fiziksel açıdan da yeterli olduğunu düşünüyorum.Evet onun taktik açıdan öğrenmesi gereken daha çok konu var ama aşması gereken en büyük engel uyum ve takımın kazanması için tüm hırsını ortaya koyması.Bence bugün Stimac’ın Parakhouski’den daha iyi olmasının tek nedeni galibiyeti daha çok istemesi, hırsını sahaya iyi yansıtmasıydı.Bu sorunu aşacak olan da tek başına Art değil.Zaten durum böyle olsa tek başına da bu zamana kadar bu sorunu aşardı.Ona destek olacak insanlar gerekiyor.Eminim kendisi de performansından memnun değil ve daha iyi duruma gelmek istiyordur.

Yani kısaca şunu diyorum Art niyet yok…

 

Ozan Dalgıç

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Buzz
Share to Google Plus

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*