Artık Sisteme Uygun Değil

Bu hafta bir değişiklik yapıp teknik ve taktik açıdan maçtan bahsetmeyeceğim.Bunu zaten haftalardır yapıyorum.Şöyle bir bakıyorum da neredeyse hep aynı şeyleri söylüyorum,hep aynı eleştirileri yapıyorum.Her hafta yenilgi sebeplerinden veya galibiyet sebeplerinden bahsediyorum.Ayrıca yazımın son kısmında da daha çok saha dışı olaylara kendi açımdan bakıyorum.Teknik açıdan söylediğim hususları zaten herkes biliyor.Bu maçta da geçenki maça benzer olaylar oldu.Haftaiçi olan anlamsız olaylar nedeniyle kaybedilen konsantrasyon üçlük atışlarda ki yüzdeyi düşürdü.Parakhouski dışındaki oyunculardan yeterince katkı gelmedi.Hücumda da her hafta tekrarlamaktan sıkılmadığım sorunlar devam etti.Üçlük atışlara endeksli oyuna devam edildi.Bu atışlar girmeyince de bu son kaçınılmazdı.

Peki üçlük yüzdesi %50′lerden nasıl oluyorda birden %20′lere hatta %10′lara iniyor? Bu çarpıcı düşüş neden yaşanıyor? Tüm bunlardan önce neden bu kadar başarısız olunmasına rağmen ısrarla üçlük atışlar deneniyor? Neden basketbol sadece dışarıdan şut atma veya pota altından sayı bulma olarak oynanıyor? Neden fast break hiç yapılmıyor? Neden içeriye penetre edilmiyor? Neden etkili pick and roll hücumu yapılmıyor? Neden gerektiği zamanlarda mola alınmıyor? Neden alan savunması çok nadiren kullanılıyor? Neden takımın en iyi oyuncusu gönderilmek isteniyor? Buna rağmen neden sisteme uygun olmayan oyuncuyu 33 dakika ortalamayla oynatılıyor? Arkasında iki tane oynayabilecek oyuncu varken(Yunus Emre,Ratkovica) neden takım bulması istenen oyuncu 33 dakika süre alıyor? Bu oyuncu sisteme uygun olması için uğraşıldı mı? Bu transfer kimin isteğiyle yapıldı? Bu oyuncunun sisteme uygun olmadığı 11 hafta sonra mı anlaşıldı? Oyuncu ile koç arasında ne oldu? Olin Edirne başkanıyla menajeri neden çelişkili açıklamalar yapıyor? Hangisi yalan söylüyor? ”Olin Edirne tarihinin en iyi kadrosu” denilen kadronun oyun kurucusu nasıl sisteme uygun olmuyor? Geçen haftanın en etkili oyuncularından olan Tapoutos neden oynatılmadı? Sakatlığı mı var yoksa geçen haftadan sonra o da mı artık sisteme uymuyor? Eğer sakatlığı varsa bu niye önceden duyurulmuyor? Sadece bu konuda değil iddaa teşkilatı başta olmak üzere neden kamuoyu hiçbir konuda bilgilendirilmiyor?Hatırlarsınız diğer kadro dışı bırakmalarda da hiçbir açıklama yapılmamıştı. Bu klubün basın ve halkla ilişkiler bölümü ne iş yapar? Çelişkili açıklamalara neden geçen seneden beri devam ediliyor? Geçen seneden hiçbir ders alınmadı mı? Günü kurtarmak mı önemli yoksa geleceği inşa etmek mi? Neden Gökhan Taştimur basın toplantısına katılmadı? Koç artık ne yapmak istiyor veya ne yapması gerekli? O salonda o kadar polis ne arıyor? Kimi kimden koruyorlar? Amaçları ne? Onlara bu talimatları kim veriyor? O copu bütün gücüyle kullanan polis memuru daha önce hiç o elindekini kullanmış mı veya nasıl kullanmış(merak konusu)?

Birçok soru var akıllarda.Aslında hepsinin cevabı da belli.Artık zaman soru cevaplama zamanı değil artık zaman bir şeyleri değiştirme vakti.Bundan sonra yapılmayacak hamleler ileride çok büyük pişmanlıklara neden olabilir.Ancak bu hamleyi yapması gereken artık bellidir.Çıkarların bir yana bırakılması ve artık Olin Edirne için verilen emeklerin karşılığını uzaktan seyretme vaktidir.Bu takımı ben kurdum diyerek artık köşeye çekilme vakti gelmiştir.Bugüne kadar maddi açıdan hiçbir sıkıntı vermeyen Olin Edirne eminim bundan sonrada kimseye haksızlık yapmayacaktır.Artık bu kötü gidişe son verilmeli ve yeni bir yola girilmelidir.Geçen senenin bir kopyasını yaşamamak için artık kararlı adımlar atılmalı ve bu sefer geri dönüşü olmayan bir yola girilmelidir.Bunun içinde artık bir tarafın fedakarlık yapması gerekmektedir ve burada bunu yapması gereken de Gökhan Taştimur’dur.Bunu yapmak içinde acele edilmelidir.Çünkü geçen her hafta Olin Edirne için telafisi mümkün olmayan kayıplara neden olmaktadır.Play Off hedefleyen bir takımın 3 galibiyet 8 mağlubiyet alması kesinlikle normal değildir ve açık bir başarısızlıktır.Geçilen iki maç kazanılsaydı evet, böyle konuşmayacaktım.Ancak artık oynanan basketboldan ziyade takım içerisindeki sorunlar Olin Edirne için kötü sonuçlara neden olmuştur.Bundan etkilenenler ise kesinlikle oyunculardır.Özellikle Mehmet Yağmur’un bugün gösterdiği performans bile bulunduğu duruma göre çok çok iyidir.Onun psikolojik durumu da Gökhan Taştimur’dan nasibini almıştır.Mehmet Yağmur’u ve diğer oyuncuları da kaybetmemek için artık bir adım atılmalıdır.Artık dönülmez bir noktaya gelinmiştir.Bu noktadan sonra taraftarlar ile Gökhan Taştimur asla bir araya gelemeyeceklerdir.Eskisi gibi olunamayacak ve gitgide Gökhan Taştimur’a olan bakış açısı değişecektir.Tüm bunları bir bütün olarak değerlendirdiğimizde Gökhan Taştimur’un yapması gereken tek bir şey vardır ve o da artık bellidir.Bunu da en iyi ve en saygın şekilde ”istifa” ederek yapmalıdır.Olin Edirne eğer Gökhan Taştimur için hala değerliyse ki eminim öyledir,artık başka bir yol kalmamıştır.Çünkü artık Gökhan Taştimur Olin Edirne’nin sistemine uygun değil.

Ozan Dalgıç

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.