Bu Planlama ve Organizasyonla İşimiz Çok Zor.

Merhaba sevgili basketbolseverler ve Edirneliler

39 yıldır basketbolun içindeyim. Oyunculuk, antrenörlük, hakemlik, menajerlik ,gözlemcilik yaptım.

29 yıldır üniversitede hocalık yapıyorum, yıllarca basketbol öğrettim, basketbol uzmanlık mezunu antrenörler yetiştirdim.

Bir çok antrenör seminerinde spor psikolojisi dersi verdim.

Tüm bunlardan sonra Hacettepe maçıyla ilgili söylenecek iki şey var;

Birincisi spor da böyle günler olur, o gün  her şey kötü gider.  Oyuncu değiştirirsin olmaz,

savunma ve hücum değiştirirsin olmaz,  mola alırsın olmaz, hatta oyuncuları ve seyirciyi uyandırmak,

hakemleri etki altında bırakmak için teknik faul alırsın yine de olmaz, olmaz, olmaz.

Ümit  edelim ki bu maç öyle bir maç olsun ve bir daha da olmasın.

Ancak görmemiz gereken şeyler var ki bunlar elle tutulur basketbol gerçekleri.

Takımımızın 3 sayılık  27 atışı varken , 2 sayılık atışları 30 tane olmuş bu istatistik bence en önemli done.

Serbest atışmış,  asistmiş,  ribaundmuş hepsi bir maç sonra tam tersi istatistikler verebilir,

ancak siz neredeyse aynı sayıda 2 ve 3 sayılık atış yapıyorsanız ciddi bir sorununuz var demektir.

Oysa ki doğru basketbol oynayan bir takımın oranı 1 e 1.5 veya 1 e 1.45 olmalı. Yani 20 adet 3 sayılık atıyorsanız 30 -35 adet 2 sayılık atışınız olmalı.

Takımımızın ve dolayısıyla Gökhan Taştimur’un basketbol hücum anlayışı; basit ve doğru topu çembere en yakın oyuncuya ver,  eğer onunla sayı bulamazsak yardım tarafına topu aktar, boş atış bul.

Bunu dünyada basketboldan anlayan herkes biliyor zaten.

Rakipler de buna önlem alıyor.  Ya uzun savunmasını önden yapıyor, top aldırmamaya çalışıyor,  ya da double team lerle uzun oyuncuyu dribling sonrası sıkıştırıp  ters tarafa veya yardım gelen tarafa top atmasını engellemeye çalışıyorlar.

İşte bu boş oyuncuyu bulamazsanız, uzun oyuncunuzun pasörlük yeteneği distürübüsyon yeteneği yoksa 24 saniye biterken top zaten çember altından dışarıya çıktığı için zorlama el üstünden 3 sayılık teşebbüslere kalıyorsunuz .

Girerse kazanıyorsunuz, girmezse oturup ağlıyorsunuz ya da “Rakip te ne attı be abi, bugün çember bizi sevmedi abi” diyerek kendimizi kandırmaya devam ediyoruz.

Rakibin attığı 3 sayılık sayının toplamı 27. Kimse kendini kandırmasın rakip ne attıysa girdi diye.

Bence maçın benim kafamdaki özeti bu.

Değerli basketbolseverler ben kişilerle uğraşmam, sonuçlarla uğraşmam,  bilirim ki bunlar her an değişebilecek şeylerdir.  Beni ilgilendiren sistemdir, süreçtir.

Bakın, fikstürümüzün ilk 10 haftası bence en kritik devre.  Bu dönemde kazanabildiğin kadar maç kazanman lazım. Oysaki bizim hala bir 4 numaramız yok. 3 lerden 5 lerden 4 numara yapmaya çalışıyoruz.

4 numara gelecek, sisteme daha da önemlisi koça ayak uyduracak,  bu arada dün olduğu gibi atı alan Üsküdar’ı geçerse ne olacak diye sormadan edemiyorum.

Türk oyuncu rotasyonumuz çok kısıtlı,  bu 4 numaradan daha da önemli bir sorun.

Takımımızın bir lider karakterli oyuncusu yok.  Ah ah başbakan Erdal Bibo kulakların çınlasın.

Takımımızın birebirde adam geçebilen yaratıcı oyuncu eksikliği var,  bu yüzden  3 sayılık atışlarımız 2 sayılıklarla neredeyse eşit.

Bütün bu sorunlar  dağ gibi ortada dururken rakip çok attı, rüzgar ters taraftan esti, bele kadar kar vardı diye kimse kendini kandırmasın.

Bu planlama ve organizasyonla işimiz çok zor.

Geçen hafta yazımın sonunda bir soru sormuştum. 5 yıllık deplasmanlı lig boyunca 4 yıldır aynı koçla çalışıyorken altyapıdan  yetiştirdiğin veya Edirneli sporcu sayısı kaç  demiştim.

Yanıtı 0, yazıyla da sıfır.

Daha fazla söze ne hacet.

Yensen ne olur yenilsen ne olur?

Sadece duvara toslama süren artar veya azalır…

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. Sayın hocam dediklerinize aynen katılıyorum bizim takımın elinde yaratıcı oyuncu sıkıntısı var.oyunun her anını çevirebilecek zeki ve atletik oyuncu yok
    diğer bir sıkıntı gökhan hoca çok katı savunma ve hücum yaptırıyor basketi mümkün olduğu kadar 20 ci saniyeler civarında kullandırtıyor oysaki bunun 15 ile 20 ci saniyeler civarında olması gerekiyor bizde bunun tam tersi oluyor bu da süre dolarken acele atışlara sebep oluyor ve sayı olma şansıda azalıyor.
    Bence bu kadro bu sezonuda kaldıramaz bizim fikstüre baktığımızda anadolu efes oynamış olduğu takımlarla bir sonraki hafta karşılaşıyoruz.bu bir yerde bizim için handikap olarak görünüyor.Bu arada olinin çok kalitesiz bir internet sayfası var burda kulüp ürünlerinin satışı hiç yok halbuki bu ürün gamı çeşitlendirilerek daha geniş kitllelere ulaştırılabilir.Bir diğer hususta 4 numara pozisyonuna oyuncu bu konudada maalesef kulüp çok kalmıştır.Bunun için daha sezon başında bu oyuncu gelmesi gerekirdi gelecek olan oyuncunun bu saatten sonra takıma ne kadar katkı verebilirki.