Edirne Belediyesi Edirnespor – İstanbul Üniversitesi BGD Maç Değerlendirmesi

 

 

Edirne Belediyesi Edirnespor ilk hazırlık maçında İstanbul Üniversitesi BGD ile oynadı ve karşılaşmadan 61-49 ile mağlup ayrıldı.

Edirnespor birçok yandan oldukça eksik gözükse de daha ilk maç olması nedeniyle düzeltilebilecek zamana sahip.

Öncelikle takım halinde değerlendirirsek,

Edirnespor’un hücumda sayı bulmakta oldukça zorlandığını söyleyebiliriz.Ayrıca yapılan top kayıplarının farkın açılmasında en büyük etken olduğu da açıktı.

Ayrıca hücumda uzunları neredeyse kullanmadı Edirnespor. Daha doğrusu kullanamadı. Maç içerisinde neredeyse post-up pozisyonunu izleyemedik Edirnespor adına.

Hem Gonca Karataş hem İvankovic hala hazır olmadıkları sinyalini verdiler.

Edirnespor ayrıca  acele ve gereksiz bir panik halinde hücum etti ve bu nedenle birçok top kaybı yaptı.Özellikle Ayşe Cora kendisine yapılan baskılar nedeniyle top kayıpları yaşadı.

Edirnespor fast break pozisyonları yakalamak istese de fast break pozisyonu yakalayamadı ve yakaladığı pozisyonları da top kaybı nedeniyle değerlendiremedi.

Ayrıca savunmada geri dönüşlerde de oldukça zorlandığını gördük Edirnespor’un. Savunmada bir eksi de, uzunları savunma konusundaydı. Gerek pota altında gerek yüksek postta uzunların kullandığı orta mesafe şutları engelleyemedi Edirnespor.

Savunmanın kötü olması nedeniyle faul hakkını özellikle 3. periyot çok erken doldurdu Edirnespor.

Savunmada ayrıca rakibin içeriye doğru yaptığı cutları da engelleyemedi Edirnespor. Maçın 3. periyot bölümünde yapılan alan savunması adam adama savunmaya göre daha etkili olsa da yine de beklenen etkiyi gösteremedi .Ribaund konusunda da özellikle savunmada üstünlük rakibe verildi ve Nevlin’e bir türlü çare bulunamadı.

Hücumda ise pota altına top indirilemedi.Özellikle Gonca’ya indirilmeye çalışılan toplar başarı sağlayamadı.Bunda rakibin fiziksel olarak daha iyi durumda olmasının da etkisi büyüktü.

İvankovic’te savunma ve hücumda oldukça etkisiz gözüktü. Sahip olduğu fiziğe rağmen çok pasif ve çekingen bir basketbol oynadığını gördük. Özellikle aldığı ribaundların hiçbiri net değildi ve çok ağır kaldığını fark ettik.

Dış şut yüzdesi de düşüktü ve bu, oyuncuların kendine olan güvenlerinin azalmasına neden oldu ve bu nedenle boş pozisyonları değerlendirmeyerek içeriye penetre etmeyi tercih etti oyuncular.Bu da Edirnespor’un hücumda sayı bulmakta zorlanmasına neden oldu.

İstanbul Üniversitesinin yaptığı alan savunması da Edirnespor’un dış şut yüzdesinin kötü olması nedeniyle başarıya ulaşmış oldu. Ayrıca Edirnespor hücumda yaptığı yanlış şut tercihleriyle dikkat çekti.

Bireysel performanslar açısından bir değerlendirme yaparsak;

Ayşe Cora’nın özellikle maçın ilk bölümünde hücuma hızlı çıkmak isterken yaptığı top kayıpları mevcuttu.Bunda da rakibin yapmış olduğu baskının etkisi büyüktü.Ayrıca hücumda sayı bulmakta zorlanıldığı zamanlarda sorumluluk alarak potaya gitmesi olumlu.Ancak yine de başka hücum alternatifleri olması şart.

Colic hücumda ve savunmada derli toplu bir görüntü verse de buek stra bir özelliği olmadığı görüntüsü vermesini engelleyemedi.

Özge Kavurmacıoğlu ise istediği ve aradığı üç sayılık pozisyonları bir türlü bulamadı.Özellikle rakibin yaptığı alan savunmasında üç sayı çizgisinin gerisinde değil, yüksek postta topla buluşan isim oldu.Oysa Özge’ye üç sayı pozisyonun hazırlanacağı bir setin uygulanması gerekirdi.Ancak erkek liglerinde bile koçun istediğinin sahaya yansımasının zor olduğu bilindiğinden koçun istediklerinin birebir uygulanmasını beklemek haksızlık olur.

Az süre alan oyunculardan olan ve  İrem Tulgar ise süre aldığı dakikalarda göstermiş olduğu enerji ile takımına destek verdi. Ancak o da diğer tüm oyuncular gibi tam olarak hazır bir görüntü veremedi.Ancak bu takımda yer alması gereken oyunculardan bir tanesi de İrem.

Diğer bir eski oyuncu Halime Uykan da, sahada yer aldığı dakikalarda özellikle savunmada oldukça istekli gözüktü.Ayrıca takımın hızlı olarak yarı sahayı  geçmesinde de, takımın en hızlı oyuncularından biri olmasının etkisini gördük.

Bachvarova ise takımın en yetenekli oyuncusu olarak göze çarpttı. Özellikle hücumda takımın en etkili oyuncularından birisiydi.

Genel olarak bir değerlendirme yaparsak takımın doğal olarak hazır olmadığını söylemeliyiz.İlk hazırlık maçı olması nedeniyle birçok hata izledik.Ancak zamanla diğer yabancı transferlerinin de takıma katılmasıyla daha derli toplu bir takım izleyebileceğiz.Ancak yine de Bachvarova dışında takımda yer alan yabancı oyuncuların yeniden değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Ozan DALGIÇ

https://twitter.com/Ozandalgic

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.