Edirne’de Sportif Anlamda Güzel Şeyler Oluyor

Bu hafta biraz başka konulara yelken açalım ve Edirne’de yaşanan sportif gelişmelere ve güzelliklere bir bakalım.
Artık hafta sonları spor anlamında dolu dolu geçiyor. Futbol seyretmek isteyenler, amatör de olsa Pazar günleri vakitlerini sportif aktivitelere ayırarak geçirmek istiyorlarsa Saraçhane’deki 2 sentetik sahada sabahtan akşamın karanlığına kadar bol bol futbol seyrederek değerlendirebilirler. İki adet pırıl pırıl sentetik saha Edirne amatör futbolunun hizmetinde. Her iki saha da gece maçları için uluslararası standartlarda ışıklandırılmış. Pırıl pırıl ışık altında gündüz gibi maç oynanıyor. Bütün bu yapılanlar için Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Sayın Serhat Ocak’ı tebrik etmek ve kutlamak gerekiyor. Bu hafta sonu gördüm ki bu iki sahaya da elektronik skorboardlar eklenmiş. 2 nolu sahada hizmete girmişti. 1 nolu eski sahaya da konmuş ama henüz çalışmıyordu. Şimdi bu iki güzel sahada ufak tefek eksiklileri de belirtmek gerekiyor. Yapılacağını duydum ama biraz daha çabuklaştırılırsa iyi olacak; Burada soyunma odası sorunu yaşanıyor. Bazen 2 takımın aynı odayı paylaşmaları gerekiyor. Bir de 2. Saha ile soyunma odaları arasındaki mesafe oldukça uzak. Yarın soğuk ve yağışlı kış günlerinde amatör sporcuların sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir bu uzaklık. Yer sorunu var 2 nolu sahada ama şartlar zorlanırsa o bölgeye soyunma odaları yapılabilir diye düşünüyorum.
Sayın Ocak’ı kutlamamız gerek ikinci konu Mimar Sinan Spor Salonu’na takılan 2 yeni uluslararası standarttaki skorboardlar. Tek kelimeyle çok güzel olmuş. Kendi takım oyuncularımızı tanıyor olsak ta konuk takım oyuncularını şimdi isim isim skorboardlarda görüyor olacağız. Emeği geçen herkese teşekkürler.
Amatör futbolun biraz üstüne çıkalım diyorsanız 15 günde bir 25 Kasım stadında Edirnespor GK’nın Bölgesel Amatör Lig maçlarını seyredebilirsiniz. Geçen yıl Ayşekadın Gençlebirliği’nin isim değiştirmesiyle oluşan bu takım Edirne’de 15 yıldır unutulan futbol heyecanını tekrar hareketlendirdi. Son birkaç maçtır 5 bin dolayında seyirci tribünleri dolduruyor. Bu arada politik çekişmelerin spor alanına taşınmak istenmesine şahit oluyoruz. Bu çekişmelerin elbette yapılması gerektiğine inanlardanım ama ama herşeyin ayrı bir platformu olduğuna da inanıyorum. Bu oluşumu kim ve neden gerçekleştirmiş olsa da benim için sadece 15 günde bir en az 5 bin kişinin bu heyecanı yaşıyor olması esas konuyu oluşturuyor. Şehrimin insanlarının keyif alıyor olması güzel bir şey benim için. Gerisi beni hiç ilgilendirmiyor. Bu yüzden bu oluşumu başlatan, yürüten ve destekleyen insanlara da teşekkür etmek istiyorum.
Basketbolda 3 sezondur birinci ligde bir takımımız var ve her türlü aksaklık ve düzgün yapılmayan işlere rağmen bu şehirdeki bir çok insana heyecan veriyor. Olin Edirne basketbol takımı sayesinde şehrin basketbolseverleri bir çok üst düzey basketbol takımını ve oyuncusunu çıplak gözle Edirne’de izleme fırsatı buldu. Bir de bu kulüpte işlerin daha profesyonel ve düzgün yapılabileceği düşünülürse basketbol hazının daha da üst seviyelere çıkacağı ve basketbolun daha geniş kesimlere sevdirilebileceği ortada. Bu oluşum içinde en başta Olin markasıyla Edirne Yağ Sanayi’ne teşekkür etmemiz gerekiyor. Şimdiki başkan sayın Vedat Kumuşoğlu’nun gençliği, dinamizmi ve basketbol sevgisi ile güzel işlere imza atmasını bekliyoruz. Umarız bu iyi niyetli dinamik başkan doğru bilgilendirilir ve yanlış yönlendirilmez.
Basketbolda bir heyecanımız daha var. Sayın Murat Boyacıoğlu önderliğinde bir avuç basketbol sevdalısı tarafından kurulan ve iki sezondur Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Ligi’nde şehrimizi temsil eden Edirnespor kadın basketbol takımı. Geçen sezon yeni kurulan ve tecrübe edinen “Periler” bu yıl play-off ve birinci lig hedefiyle yeniden yapılandılar ve iddialı bir şekilde, başarılı sonuçlarla 5. Haftayı geride bıraktılar. Onların da giderek artan bir şekilde bu şehre bir aktivite katacaklarına ve basketbolun daha geniş kesimler tarafından sevilmesine katkıda bulunacaklarına inanıyorum ve 15 günde bir Pazar günleri tüm basketbol severleri ailece kadın basketbolcularımızı desteklemek ve hoşça vakit geçirme amacıyla Mimar Sinan Spor Salonu’nda yer almaya davet ediyorum. Bu güzel oluşumda emeği geçen herkese teşekkürler.
Türkiye Kadınlar Voleybol 3. Ligi’nde mücadele eden bir kadın voleybol takımımız da var. Kırcasalih Madenspor. Geçen yıl üst ligden düştüler. Büyük maddi sorunlar içinde takımı yaşatmaya çalışıyorlar. Hafta sonunda voleybolseverler Madenspor maçlarına giderlerse hem voleybol zevklerini yaşamış hem de voleybolcularımıza manevi destek vermiş olacaklar. Umarız en kısa zamanda sorunlarını çözerler, ligde kalırlar ve üst ligler için mücadele ederler. Bu oluşuma can ve destek verenlerin de ellerine sağlık.
Görüldüğü gibi sportif aktivitelerin olmadığından yakındığımız şehrimizde aslında hafta sonlarını iyi değerlendirip hoşça vakit geçirebileceğimiz bir çok değişik sportif olanağa sahibiz. Önemli olan bunları daha geniş kesimlere duyurabilmek ve bu aktivitelere bizzat katılmak.
Hoşçakalın.

(Bu yazı Spor Extra gazetesinin 7. sayısında yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.