Edirnespor’un Cumhuriyet Kupası Değerlendirmesi

 

Edirne Belediyesi Edirnespor, 3.sü düzenlenen Cumhuriyet Kupası’nda 1 galibiyet 2 mağlubiyet alarak turnuvayı 2. tamamladı.

Bu turnuva Edirnespor’un eksiklerini görmesi ve şehrin basketbol ile olan etkileşiminin tekrar sağlanması açısından çok faydalı oldu.

İstatistikler çerçevesinde Edirnespor’u değerlendirecek olursak,

Edirnespor oynadığı üç maç sonunda potasında ortalama 67,6 sayı görmüş ve rakip potalara da 68,6 sayı bırakmış.

Savunma açısından özellikle pota altında rakiplerine göre fizik olarak oldukça avantajlı durumda bulunan İvankovic’in varlığı Edirnespor’u oldukça rahatlatıyor.

Ancak pota altında yardıma giderken fiziğinin verdiği dezavantaj nedeniyle alçak posttan yüksek posta geçişlerinde oldukça ağır kaldığını görmekteyiz.

Bu da rakip oyuncuların orta mesafe şutlarında yardım gelmediğinden boş kalmasına ve rahat şut şansı yakalamasına neden oluyor.

Ayrıca pick&roll hücumlarında yine İvankovic’in savunmada ağır kalması ve show-up yapamaması nedeniyle hücum büyük oranda, rakip guardların savunmayı rahat geçerek pota altına süzülmesiyle sona eriyor.

Ayrıca İvankovic’in yüksek posta geldiği anlarda alçak postta ribaunt konusunda pota altında yardım edecek ikinci bir oyuncu bulunmadığından Edirnespor turnuva boyunca rakiplerine ortalama 14 hücum ribaundu verdiğini görüyoruz.

Ayrıca İvankovic’in fiziğini kullanarak bazı ribauntları çok net çekmesi gerekiyor.

İvankovic, pota altında rakip oyuncuları savunurken daha sert olmalı hatta boyunun avantajını daha rahat kullanması için rakibini önden savunmalı.

Bu durum ribauntlar da sıkıntı yaşatsa da takım arkadaşlarının yapacağı iyi savunma ve ribaunt dikkati ile giderilecektir.

Böylece Edirnespor’un pota altından sayı yeme şansı oldukça azalmış olacaktır.

Edirnespor’un dış şut savunması iyi olsa da, şut tehtidine karşı pozisyon alan savunma oyuncuları olası bir fake karşısında pota altına penetre eden oyuncuya karşı çaresiz kalmakta ve buna çözüm üretememektedir.

Yüksek postta ki yardım savunması da yeterince iyi olmayınca rakip oyuncular, buldukları her fırsatta içeri penetre etmekte ve akabinde şuta kalkmaktadırlar.

Edirnespor’un turnuva  top çalma ortalaması ise 7.Bu da Edirnespor’un turnuvadaki rakiplerine karşı  üstün olduğu kulvarlardan bir tanesi.

Hücum açısından Edirnespor’u değerlendirirsek ilk dikkatimizi çekmesi gereken şey, pota altında İvankovic ile turnuvadaki tüm rakiplerine karşı üstünlüğüdür.

Fizik olarak tüm rakiplerinden uzun ve kalın olan İvankovic, pota altında topu aldığında kaçırma olasılığı düşük bir isim.

İvankovic’in pota altındaki şut yüzde ortalaması ise %80.

Aldığı dakikalar diğer yabancı transferlerin gelmesiyle daha da azalacak ve böylece daha verimli oynama şansı yakalayacak İvankovic.

Ribaunt katkısına baktığımızda ise İvankovic’in hücum ribaunt ortalamasının 3 olduğunu görüyoruz.

Mevcut fiziği ile rakiplerine bariz üstünlüğe sahip İvankovic’in hücum ribauntu konusunda daha istekli olması ve bu avantajını kullanması gerekiyor.

Takım olarak Edirnespor,  iki sayılık atışlarda %43,4, üç sayılık atışlarda ise % 32,6 ortalama ile mücadele etti.

Mevcut ortalamalar hazırlık sürecinde olan bir takım için oldukça iyi.

Edirnespor’un daha çok şey beklediği Bachvarova ise turnuva boyunca 7 sayı ortalamasıyla oynayarak bekleneni veremedi.

Özellikle yanlış şut seçimleriyle dikkatleri çeken Bachvarova, orta mesafe şutlarını daha az kullanarak, pota altına penetre etmesi, takımı ve kendisi adına daha verimli olacaktır.

Edirnespor’un diğer yabancısı Colic ise turnuvada 4 asist ortalamasıyla mücadele etti.

Özverili ve oyunu elinde tutan oyun tarzıyla beğenileri toplasa da yine takımın daha fazla şey beklediği isimlerden birisi.

Ayrı bir parantez açılması gereken oyuncular bir diğeri ise Ayşe Cora.

Ayşe Cora turnuvada 11 sayı ortalaması,6 ribaunt ortalaması,3 asist ortalaması ile mücadele etti.

Kendisinden bekleneni göstermiş olduğu performansla yerine getirmiş oldu.

Takımın skor yükünü çeken bir diğer Türk oyuncu ise Özge Kavurmacıoğlu.

Özge, 14 sayı ortalamasıyla takımının en istikrarlı oyuncularından biri olarak göze çarptı.

Ayrıca %44,3 iki sayı ve %41,6 üç sayı ortalaması iyi bir görüntü çizmeyi başardı.

Verimlilik/Dakika bazında değerlendirildiğinde dikkatleri çeken isim ise Halime Uykan oldu.

Halime, turnuva boyunca aldığı 22 dakikada yaptığı 7 asist ile dikkatleri çekti.

Ancak Halime Uykan için söylenmesi gereken asıl önemli şey, savunmadaki gayreti ve fizik dezavantajına rağmen ribauntlardaki mücadelesi.

Basketbolu bilerek oynayan İlknur Dumlu’yu da unutmamak gerekir.

İlknur, süre aldığı dakikalarda takımına verebileceği maksimum katkıyı vermeye çalışsa da henüz tam hazır bir görüntü veremedi.

Edirnespor’da az süre alan diğer oyuncular Gonca Karataş,İrem Tulgar ve Gamze Zeren ise sezon boyunca gerekli yerlerde süre alacak ve takımlarına katkı vereceklerdir.

Bu nedenle bulunduğumuz hazırlık dönemini en iyi şekilde değerlendirmesi gerekenler de yine aynı isimler olacak.

Genel bir değerlendirme sonucunda, Edirnespor’un diğer transferlerin katılmasıyla ligte kendine yukarılarda yer bulmasını engel bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Turnuvada gördüğümüz etkili taraftar desteğinin giderek artacağını ve lig maçlarında oldukça etkili bir güç olacağından şüphem yok.

Taraftarıyla birlikte Edirnespor ve Edirne basketbolu, yepyeni ve bembeyaz bir sayfa açmış ve başarılı olmayı hak eden bir organizasyondur.

Hak ettiğini alması ümidiyle…

Ozan DALGIÇ

https://twitter.com/Ozandalgic

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.