Gerçekten Tekrar Bir Aile Olabilecek miyiz !!??

Yazıma başlarken önce Erdemir galibiyetinden ötürü sayın Gökhan Taştimur ve oyuncuları tebrik ediyorum. Haberin başlığındaki gibi Edirne gerçekten bu galibiyeti özlemişti. Her Edirneli gibi hem ben hem de gazetemizde görev yapan tüm arkadaşlarım bu galibiyetten dolayı sevindik. Umarız bu galibiyetler kalıcı olur ve tıpkı eski günlerdeki gibi dolu dolu basketbol yaşarız.

Bu hakkedilen tebriklerden sonra bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım. Kazanan her takım tebrik edilir. Zira başarı kazanmaktan geçmektedir. Ne kadar kazanırsanız o kadar başarılı olursunuz. Ama kazanmak eksiklerin ve hataların yok olmasını sağlamaz, belki üstünü örter bir diğer kaybedişe kadar. O yüzden kazanmanın yanı sıra var olan olumsuzluklardan da arınmak gerekiyor kalıcı başarıyı yakalayabilmek için.

Sevgili Murat Erbaş, Erdemir maçını yorumlayan yazısında eksiklerimizi ve tehlikeleri belirtiyor. Koç Taştimur’da maç sonrası yaptığı açıklamada aynı noktalara dikkat çekiyor.

Şimdi elbette sevinmeliyiz. Çünkü play-off hedefiyle yola çıkan bu takım 9. Hafta sonunda sadece 3 galibiyete ulaşınca normal olabilecek sonuçlar bizleri sevindiriyor. Normal şartlarda play-off hedefli bir takımın bu galibiyetleri almadan amacına ulaşması zaten imkansız. Araya bir de ekstraları koyduğunuz zaman kendinize ilk sekizde yer buluyorsunuz. Beko Basketbol Ligi’ndeki ilk yılımızda olduğu gibi.

Evet sevinelim, çünkü özledik sevinmeyi. Ama abartmayalım ve gerçeklere de sırtımızı dönmeyelim, daha sonra üzülmemek için.

Erdemir maçının haberini kulübün resmi internet sitesine “Muhteşem Galibiyet” başlığı ile koymuşlar. Şaşırmadım desem yalan olur. Play-0ff hedefi olan bir takımın zaten normal şartlarda hem içerde hem dışarda kazanması gereken maçlardan birini olağan üstü bir zafermiş gibi göstermek doğru olmasa gerek. Ama anlaşılan kulüp te özlemiş sevinmeyi ve kantarın topuzunu kaçırmış. Sanıyorum sayın başkan Kumuşoğlu’nun bilgisi dışında yapılmıştır bu haber başlığı. Çünkü, çok yakından tanımasak da genç başkanın bize verdiği izlenim vizyonu, misyonu, hedefleri olan bir kişi. Biz böyle değerlendiriyoruz. Bu yüzden de vizyonu, misyonu ve hedefleri olan bir kişiliğin bu tür galibiyetleri abartılı karşılamayacağına inanıyoruz.

“TEKRAR BİR AİLE OLUYORUZ GALİBA”

Bu sözler Erdemir maçından sonra düzenlenen basın toplantısında sayın Taştimur’un ağzından döküldü. Sevindik elbet. Zaten bir dönüşüm içinde olduğunu hafta başında önce benimle yaptığı bir telefon görüşmesinde, sonrada aynı günün akşamı Sivrikaya’da taraftar liderleriyle yaptığı toplantıda şahit olduk. Bunlar güzel şeyler. Ama ne kadar samimi olunduğu çok önemli. Konjukturel  bir yaklaşım mı, yoksa hidayete ermek mi? Hep beraber göreceğiz. Çünkü geçmişte bunun çok örneklerini gördük. O yüzden sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş misali biz de olaya mesafeli yaklaşmak zorunda kalıyoruz. Erdemir maçı sonrası da tüm oyuncuların ve teknik kadronun Taştimur öncülüğünde Edirne’nin cefakar ve fedakar taraftarına gidip galibiyeti onlarla paylaşması unutulmaya başlanan görüntülerdendi. Evet maalesef bu tablo ilk yılın ardından asıldığı yerden alınıp tozlu raflara kaldırılmıştı. Şimdi tekrar layık olduğu yere asılması güzel bir şey. Bakalım ne kadar samimiyet var, ne kadar gerçekçi ve sürekliliği olacak mı hep beraber göreceğiz. Çünkü bu güzel ve büyük aile neden paramparça oldu bunu hepimiz biliyoruz. Bakalım şimdi dağılan bu büyük ailenin kaç bireyi tekrar bir arada olabilecek. Yaşayıp göreceğiz. Sayın Taştimur’un sözüdür; “Bardak yere düşmüş ve paramparça olmuştur. Tekrar birleştirebilmek mümkün müdür?”. Tekrar birleştirilip birleştirilemeyeceği bardağı kıranın elindedir ve onun ustalığına bağlıdır.

Ama son 1 haftadır gerçekleşen bütün bu olanlar güzel şeylerdir ve bizim yazdıklarımızın, çizdiklerimizin, söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunun ispatıdır. İstediklerimizin, arzu ettiklerimizin öyle ya da böyle kabul görmesi sevindirici ve ziyadesiyle memnun edicidir.

Ne demiştik? Herkes işini yapsın!

Kalın sağlıcakla!

(Bu yazı Spor Extra Gazetesi’nin 10. sayısında yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.