HOŞGELDİN CEM AKDAĞ, HOŞGELDİN HIZLI BASKETBOL

Olin Edirne Basketbol Kulübü, bugün  baş antrenör olarak Cem Akdağ ile anlaşıldığını açıkladı. Sayın Cem Akdağ’ın basketbol kariyeri ortada. Disiplinli, yeniliklere açık, basketbolu çok iyi takip eden ve basketbolun gelişmesi  ve daha da güzelleşmesi için çeşitli makaleler yazan, entelektüel formasyonu yüksek bir basketbol insanı olarak tanıyoruz. Bunları uzun uzun anlatmaya gerek yok. Burada üzerinde durmak istediğim konu; Cem Akdağ ile birlikte Edirne’de yeni bir basketbol seyredecek oluşumuz. 4 yıldır seyrettiğimiz, herkesin ezberlediği, her geçen gün zevk vermekten uzaklaşan, monoton ve statik basketbol anlayışına Cem Akdağ’ın “Transition Offense” basketbol anlayışıyla son verilecek.  Transition Offense’ in Türkçe karşılığı Geçiş Hücumu’dur va bunu Avrupa’da en iyi şekilde İspanyol  takımları yapmaktadır. Nedir bu Transition Offense ?  Bunu Cem Akdağ’ın yazdığı bir makalesine yer vermeden  önce şöyle anlatabiliriz;
Basketbolda, savunma halindeki takımın, topu kaptıktan ya da sayı yedikten sonra hücuma geçişine verilen ad; Önemi ve özelliği şuradan kaynaklanıyor; günümüzde Avrupa basketbolunda da hücum süresi 30 saniyeden 24 saniyeye inmiştir. NBA’de zaten hep 24 saniyedir. Bu nedenle savunmadan çıkan takım topu en kısa sürede karşı sahaya taşımak; hücum pozisyonuna yerleşmek ve atışı en uygun şekilde gerçekleştirecek pozisyonu almak zorundadır. Bir başka deyişle savunma takımı, en kısa sürede ve en uygun şekilde bir hücum takımı halini almalıdır; Buna göre forvetler, uzunlar ve guard’lar en kısa sürede diğer tarafta nerede duracaklarını bilmeli ve buraya gelince de kendilerine gösterilen oyunu hatasız oynamalıdır. Günümüz basketbolu, özellikle Amerikan basketbolu son derece hızlı oynanmaktadır;  Top bir sahadan diğer sahaya 2-3 saniye içinde geçmekte, 6 saniye içinde biraz önce savunma yapan takım tam kadro oturmuş olarak hücum etmeye başlamaktadır;  Bu nedenle coach’lar antremanlarda her gün daha fazla geçiş hücumu/savunması drill’leri yaptırmakta, bu konu üzerine daha fazla eğilmektedir. önemle vurgulamak gerekir ki  fast break, geçiş hücumunun bir parçasıdır; geçiş hücumu ise onu da kapsayan çok daha geniş bir kavramdır.
Şimdi köşemizi  Transition Offense ile ilgili Sayın Cem Akdağ’a bırakalım ve onun kaleminden okuyalım;

Transition Offence

“Transition offence’i takımına uygulatmak, kesinlikle antrenörün seçimine bağlıdır. Bir antrenör oyunu yavaşlatıp, tüm maç set offence oynamayı tercih edebilir.Veya bir antrenör sadece,uygun bulduğu her pozisyonda transition oynatabilir.Bazı antrenörler ise hücumda önce transition dener, imkan bulamazsa set hücumuna döner.Yukarıda saydığım üç seçenekten en uygunu, ikincisi gibi gözükse de,olayın içine bir çok parametre girdiği için yeterli sayıda hızlı hücumdan sayı bulup, bulamadığınızı anlamanız zor olacaktır.Eğer takımınızın hücum gücü, sete set oyunda rakip takımlara nazaran daha zayıfsa,hızlı hücum sizin bu takımlarla daha kolay mücadele etmenizi sağlayabilir.
“Transition” kelimesinin sözlük anlamı “geçiş” demektir. ”Hücum transitionu” ise hücuma geçiş anlamına gelir. Hızlı hücum vasıtası ile rakibi dengesiz yakalayarak bulduğunuz her sayı için transition sayısı diyebilirsiniz. Fastbreak ve ikincil(secondary) fastbreak, kabaca transition hücumunun iki farklı aşamasıdır. Dolayısı ile ilk saniyede uzun pas ile atılan bir turnike veya 14.saniyede ve fast break sonunda yüksek postun alçak posta verdiği pas sonu atılan sayılar transition sayılarıdır.
Hızlı hücumu durdurmaya yarayan tüm savunma şekillerine transition savunması denir.
Geçiş oyunları için, bildiğimiz fastbreak çalışmaları yapılır, daha sonraki aşama high, low post yerleşimi dir. Bu pozisyonda diğer üç oyuncu ( 1 kısa 2 forvet ) antrenörün seçimine göre kenarları paylaşır. Bazı antrenörler low post un yerleşmesini beklemeden transition oyununa geçebilir. Birçok set hücumu kolayca transition hücumuna bağlanabilir.
Transition için atletik ve iyi fizik kondisyona sahip oyuncularınız olmalıdır. Transition iki uzun veya tek uzun oyuncu ile oynanabilir.
Antrenmanlarda klasik fastbreak çalışmaları ve fastbreak sonunda yüksek post alçak post paslaşmasını transition çalışmaları olarak sayabilirsiniz.
Tüm bunlardan daha önemli olan, Transition hücumunun başlı başına bir felsefe olmasıdır. Antrenör önce buna kendisi inanıp daha sonra oyuncularını inandırmalıdır. Fastbreak çalışmalarını klasik tarzdan çıkarmalı, farklı anlayışla çalışmalı, kendi kurallarını koymalıdır. Bu sistemi tercih ettiğinizde, istatistikler çok değişecek, tenkitler çok artacaktır. Vazgeçmemek ve devamını getirmek çok önemlidir.”

Cem Akdağ, 14 Mayıs 2012”

Şimdi bu yazılanlardan sonra yeni transferlerin de nasıl şekilleneceği konusunda bir fikrimiz oluşabilir. Konuyla ilgili yazılarımıza devam edeceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.