SADECE 1 GALİBİYET BİLE YETEBİLİR

Olin Edirne basketbol takımı 10 Kasım 2012 tarihinden beri devam eden sahasında maç kazanamama sendromundan tam 140 gün sonra kurtuldu ve Erdemir’i 90-53 gibi çok farklı bir skorla mağlup etti. Bu maç sadece bir galibiyeti değil beraberinde bir çok şeyi de maçı seyretmeye gelen 1500 dolayında ki basketbol taraftarına gösterdi.

Maç ilklere de sahne oldu. Olin Edirne  bu sezonun sayı rekoruna ulaştı. Bu sezonun en farklı galibiyeti alındı. Olin Edirne maçı 37 sayı farkla kazandı.  Olin Edirne’de pek alışık olmadığımız hızlı hücum (fastbreak) rekoru da kırıldı.  İlk kez bir maçta Olin Edirne 7 kez hızlı hücum kullandı. İlk kez bir oyuncu (Mehmet Yağmur) bir maçta 11 asist üretti. Sezon başından bu yana ilk kez tüm oyuncular süre aldı. İlk kez 10 oyuncu skora katkı yaptı. Bu sezon ilk kez  bir periyotta (3. Periyot)  son 28 saniyeye kadar aynı oyuncularla devam edildi.  İlk kez  29/39  % 74,4 iki sayılık oranlara ulaşıldı.

Maçtan sonra herkesin yüzü gülerken konuşulan, tartışılan ve yorum yapılan tek bir şey vardı. Bunun ne olduğunu herkes biliyor.

Olin Edirne bu galibiyetle, rakiplerinin de yenildiği haftada ligde kalma adına çok önemli bir adım attı. Şimdi çok önemli bir viraja giren Olin Edirne 3 hafta peş peşe deplasmanda oynayacak. İç sahada sadece 2 maçı kaldı, Pınar Karşıyaka ve Fenerbahçe Ülker gibi zorlu iki rakiple oynayacak. Olin Edirne’nin zor geçen günlerden uzaklaşabilmesi için mutlaka maç kazanması gerekiyor. Ben Erdemir galibiyetini getiren faktörlerin yine bir arada olması sonunda bunun başarılacağına inanıyorum. Yani Erdemir maçında ortaya çıkan Peri Kızı faktörünün devam etmesi gerekiyor. Önümüzdeki çok önemli birkaç hafta fotoğrafı netleştirecek.

Olin Edirne’nin  bundan sonra sadece  1 maç kazanması bile alttaki diğer iki rakibin durumunu oldukça zora sokacak. Olin’in 1 maç kazanması Antalya BŞB’nin 3 maç kazanmasını gerektirecek. Çünkü şu anda Olin 6, Antalya 5 galibiyette. Olin bir maç kazandığında galibiyetini 7’ye çıkaracak. Ama her iki maçı da Olin kazandığı için Antalya BŞB’ye 7 galibiyet yetmeyecek.  Hacettepe Üniversitesi’nin’de en az 3 maç kazanması gerekiyor. Çünkü Hacettepe ancak Olin ile puanını eşitlemesi halinde (galibiyet avantajı ellerinde olduğu için) avantajı ele geçirebiliyor. Sözün kısası; şu anda en avantajlı takım Edirne temsilcisi. Fikstüre baktığımızda sadece bir galibiyet bile lige tutunmasını sağlayabilir. Bunu bu hafta sonu Ankara’da TED karşısında başarabilirse geri kalan 5 hafta çok rahat geçebilir. Ben oyunculara güveniyorum.

Edirneli basketbolseverler kadın takımını da çok özledi. 1 aydır evinden ve taraftarından ayrı kalan Edirnespor kadın basketbol takımı bu hafta sonu da deplasmanda oynadıktan sonra 13 Nisan’da nihayet tekrar seyircisinin önüne çıkacak. 3 maçlık deplasman maratonunun ilk iki maçını kaybeden Potanın Perileri lider olarak girdikleri play-off grubunda ilk yarı tamamlanırken 3. Sıraya gerilediler. Gruptan çıkmak için en az ikinci sırada bitirmek gerekiyor. Üst üste alınan galibiyetlerden sonra peş peşe alınan 2 mağlubiyet kimsede hayal kırıklığı yaratmasın. Bunlar olabilecek galibiyetlerdi ve grubun diğer iddialı 2 takımı karşısında ve deplasmanda alındı. Bu takımlarla Edirne’de rövanşlar oynanacak. Ayrıca bu süreçte takım sakatlıklardan ve hastalıktan başını kaldıramadı. Lige verilen bir haftalık ara tam zamanında geldi ve Edirnespor umarım bu arayı en iyi şekilde kullanmıştır. Pelin Gürçavdı dışında (Pelin yan çapraz bağları koptuğu için ameliyat oldu ve sezonu kapadı) takımda eksik ve sakat kalmadığını ve Balçova maçına tam kadro çıkacaklarını öğrendim. Bu hafta nispeten kolay bir maç oynayacak olan Potanın Perileri sonra yine nispeten kolay bir rakiple Edirne’de karşılaşacak. Bu haftalarda Bursa BŞB ve Altay Konak Belediye karşılaşacaklar ve bir rakip puan kaybedecek. Umarız bu Bursa BŞB olur. Sonra zorlu bir İzmir BŞB deplasmanı var ve onun ardından son iki haftada Edirne’de Bursa BŞB ve Altay Konak Belediye ile oynayacaklar ve Final 6’ya kimlerin kalacağı belli olacak. Ben Perilerin gruptan çıkacağına inanıyorum. Final 6 değerlendirmesini ayrı bir yazıda yapalım.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.