SAYIN TAŞTİMUR, NE YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Açıkçası ben yazmaktan sıkıldım artık. Yazmayacağım diyorum ama öyle şeyler oluyor ki yazmamak ne mümkün. Geçtiğimiz hafta içinde Aliağa Petkim maçı sonrası ve Anadolu Efes maçı öncesi Olin Edirne Basketbol Kulübü Başkanı Sayın Vedat Kumuşoğlu arkadaşımız Hakan Tokyay’ın sorularını yanıtladı. Hakan’ın yaptığı video röportajı biz de onun spor sitesinden izledik. Sayın Kumuşoğlu bu röportajda öyle şeyler söyledi ki, yenilir yutulur şeyler değil bunlar. Bunları duyduktan sonra (Gerçi sevgili Hakan röportajın içinde bize de giydirmeye çalışıyor “Biz duyumlarımızla değil, yaşayarak yazıyoruz” falan diyor ya. Olsun, o bundan mutlu oluyorsa ne güzel. Ama bir şeyi de hatırlatmak isterim; Asıl olan duymak, yaşamak falan değil. Asıl olan iştigal ettiğin şeyi ne kadar biliyor olman. Eh biz de naçizane yazdığımız, konuştuğumuz, yorumladığımız konulara vakıf ve hakimiz. Laf salatası değil, fikir üretiyoruz. Asıl olan da bu) yazmak ve sormak zorunda hissettik kendimizi.

Sayın Vedat Kumuşoğlu’nun her söylediğini buraya almanın gereği yok. Ana başlıklar altında söyledikleri şunlar:

*Başkan, sık sık oyuncuların özverili ve karakterli olduklarına değiniyor ve onların Edirne halkı ve taraftarlar için oynadıklarının bilincinde olduğunu ve bu yüzden de son topa kadar savaştıklarını belirtiyor. Taraftarın önemine değiniyor. “Biz bu işi taraftar ve Edirne halkı için yapıyoruz” diyor.

*Sayın Kumuşoğlu kulübün hiçbir finansal sorunu olmadığını belirterek “Ödemeleri zamanında yapan ender kulüplerden biriyiz” diyor. Yeni sezon kadrosunu hiçbir özveriden kaçınmadan kurduklarının altını çizerek “Maliyeti Türkiye Ligi ortalamasının üzerindedir” diyor. Kadroyu play off hedefi ile oluşturduklarını ifade eden genç başkan, koçun “Tarihin en iyi Olin kadrosu elimde” dediğini hatırlatarak “Tüm oyuncular hocanın isteği doğrultusunda transfer edildiler” diyor. Sayın Kumuşoğlu’nun söyledikleri içinde bir bölüm özellikle dikkatimi çekiyor. Başkan “Antrenörler ve teknik kadro raporunu bu kadronun hedefe ulaşmakta yeterli olduğu yönünde verdi, artık bu işin vebali sevabı ve günahıyla onlarda” diyor. Burada çok ama çok önemli bir açıklama yapıyor; “Kariyerli oyuncularla anlaşmıştık. Ama teknik heyet gerek görmedi, elimizdeki kadro yeterli dedi”.  Yani şimdi işlerin tıkır tıkır düzgün gittiği bir yerde kim böyle şeyler söyleyebilir ki? İyi gitmeyen bir şeyler var anlaşılan.

*6 maçtan 2 galibiyetten hoşnut değil sayın Kumuşoğlu. “6’da 2 galibiyet yönetim ve başkan olarak beni memnun etmiyor” diyor. Devam ediyor “Hacettepe yenilgisini iş kazası olarak nitelendirdik ama bütçe ve oyuncu kadrosu kıyaslandığında olmaması gerekirdi”.

*“Bizim olduğumuz yerde başarısızlık kabul edilemez” diyen başkan devamla “Çoğu kimse bahane uydurabilir, bütçelerin farklılığından bahsedebilir” diyerek Anadolu Efes karşısına da galibiyet amacıyla çıkacaklarının altını çizerek bir noktaya dikkat çekiyor “Önce Antalya BŞB sonra Aliağa Petkim, Anadolu Efes karşısında aslanlar gibi mücadele ettiler ve kök söktürdüler”.

*Başkan’ın ağzından sık sık taraftar olgusuna vurgu yaptığını ve taraftara nasıl önem verdiklerini duyuyoruz. Oyuncuların mutsuz göründüğü sorusuna da verdiği yanıt çok dikkat çekici; “Biz de bunları görüp farkına varıyoruz,  tespit ediyoruz. Oyuncu-taraftar sinerjisi bu sezon yakalanamadı. Nedenlerini biliyoruz. Çözülmesi lazım.   2 galibiyet iç açıcı değil. Artık top idari ve teknik ekipte. İlk sekiz hedeflenerek oluşturulan bu kadronun seri galibiyetler alması lazım”.

* Sayın Vedat Kumuşoğlu’nun dikkat çeken bir diğer açıklaması ise Parakhouski üzerineydi. Başkan, Parakhouski’nin sırtında bir spazm olduğunu ve Aliağa maçında sakat sakat oynadığını ama onun da canla başla mücadele ettiğini söylüyor.

Şimdi bu açıklamalarda koç sayın Taştimur’a ait;

“O kadar uzun oyuncumuz varken, Rus oyuncumuz hiçbir varlık gösteremedi. Bilakis her oyuna girdiğinde eksiye doğru gittik” (Aliağa maçı sonrası basın toplantısı)

“Açıkçası artık ne yapabileceğimiz bilemiyorum” (Aliağa maçı sonrası basın toplantısı)

“Sistemi oturttuğumuzda neler yapabileceğimizi biliyor ve takımıma güveniyorum” (Aliağa maçından bir gün sonra Basketfaul sitesine)

“Yaptığımız her transfer kariyeri kanıtlanmış oyuncular değil, çünkü bütçemiz içinde kalmak durumundayız. Kariyerini kanıtlamış oyuncuların fiyatları yüksek. Artsiom Parakhouski bizimle gelişmesini ve randıman artırmasını beklediğimiz oyunculardan birisiydi, ancak adapte olmakta zorlanıyor” (Aliağa maçından bir gün sonra Basketfaul sitesine)

Yazacak, söyleyecek çok şey olmasına rağmen şimdilik hiçbir şey yazmıyorum, yorum yapmıyorum sadece şunu soruyorum;

Sayın Taştimur, başkanın bu açıklamalarından sonra NE YAPMAYI düşünüyor sunuz?

Not: Bu yazı Anadolu Efes maçında önce yazılmıştır ve galibiyet ve mağlubiyet ile ilgili değildir. Ama 7’de 2, 6’da 2’den kötüdür.

İkinci Not: 8’de 2, 7’de 2’den daha kötüdür.

(Bu yazı Spor Extra Gazetesi’nin 8. Sayısında yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Responses

  1. olin edirnenin kadrosu yetersiz

  2. Bu takımı 4 sezondur gökhan hoca çalıştırıyor bu sezonda yine aynı sıkıntılar yaşanacak gibi duruyor.Belliki sezon başı planlama yine son dakikaya bırakılmış.transferler hep son dakikada gerçekleşti.
    Hocanın sistemi kurması iyi bir çalışma ve planlamayla ortalama 1,5 ay bu süre doldu nerdeyse sezon ortasına geldik artık seri galibiyetlerin alınma zamanı geldi geçiyor bile alınacak her galibiyetin önemi playoflar açısından önemi büyük.Hoca bazen bence sizin anlatımlarınıza göre sacmalaya başlamış.
    Bir iki maglubiyet daha alınırsa hocanın işine son vermek daha doğr olacaktır.hoca artık heyeacınını yitirmiş görünüyor.
    Gelecek hoca kim olmalı derseniz bana göre fenerbahçenin yardımcı koçluğunu yapan sayın ertugrul doğan ile vakit geçirilmeden temas edilmelidir.onunla uzun vadeli çalışılmalı ve uzun vadeli planlar vakit geçirilmeden yapılmalıdır.
    Şu anki sisteme en uygun hoca o gözükmektedir.