SON 2 HAFTAYA GİRERKEN…

Son iki haftaya girerken ligde neler olacak ? Edirne, Trabzon ve hatta Antalya cephelerinde cevabı en çok merak edilen soru bu. Ama hiç kimse net bir yanıt veremiyor, yanıtı en azından bir hafta daha yok. Yok ama özellikle geçtiğimiz haftadan beri ortalıkta komplo teorileri uçuşup durdu. Edirne ve Trabzon cephelerinde hareketlilik büyük. Bu açıdan bakınca Antalya cephesi sessiz ve daha sakin.

Beko Basketbol Ligi’nde 28. haftaya  girilirken Olin Edirne ve Trabzon takımları da çok önemli iki maça çıkacaklardı. Olin Edirne kendi sahasında play-off iddiasını sürdüren Aliağa Petkim ile oynayacak, Trabzonspor’da düşmesi kesinleşen Bandırma Kırmızı ile deplasmanda karşılaşacaktı. Ama nedendir bilinmez Bandırma Kırmızı-Trabzon maçı Olin Edirne-Aliağa karşılaşmasından bir gün sonra programa girmişti. Normalde her iki maçın da aynı gün ve saatte oynanması spekülasyonların önlenmesi açısından daha uygun olurdu.

Olin Edirne-Aliağa Petkim  taraftarları arasında geçtiğimiz sezonda temelleri atılan ve bu sezon sağlamlaştırılan güzel bir dostluk yaşanıyordu. Aliağa taraftarları, Aliağa’da oynanan ilk maç öncesinde üzerinde her iki takımın logoları bulunan ve Olin Ağa Elele yazan kaşkollar yaptırmışlardı. Taraftarlar da bunları boyunlarına takmışlardı. Olin Edirne taraftarları Aliağa’da çok sıcak karşılanmış, salonda maç esnasında çok şık bir görünüm ortaya çıkmıştı. Maçtan sonra da bir otobüs dolusu Olin Edirne taraftarı Aliağa taraftar temsilcileriyle birlikte yemeğe gitmişlerdi. Ondan sonra Facebook’ta ortak bir grup kurulmuş ve Edirne’deki maç için karşılıklı görüşmelerle organizasyonlar yapılmıştı. Her takım taraftarına örnek olması gereken bir girişimdi bu. Ama hiç hesapta olmayan bir süreç yaşandı ve her iki taraftar grubunun da elinde olmayan ve asla kontrol edemeyecekleri bir momentuma gelindi. Olin Edirne cephesinde işler iyi gitmiyor ve bir türlü düşme hattından kurtulununamıyordu. Aliağa’da ligdeki 4. yıllarında ilk kez rahat bir sezon geçirmelerine ve play-off şansı yakalamalarına rağmen özellikle son haftalarda peş peşe 5 maçtan mağlubiyetle ayrılıyorlar ve play-off’u bir  türlü garantilemiyorlardı. Edirne’ye böyle bir ortamda geldiler.

Edirneli taraftarlar Aliağa takımın otoyol gişelerinde karşıladı ve bir buket çiçek vererek hoş geldiniz dedi. Normal şartlarda, yani hem Aliağa hem de Olin’in ligde rahat oldukları bir ortamda yapılsa çok muhteşem bir hareket olabilirdi bu. Ama Aliağa’nın play-off iddiası, Olin’in de ligde kalma gayreti göz önüne alındığında spekülasyonlara açık bir organizasyon olabileceği açıktı ve öyle oldu.

Bu karşılamayı yapan kardeşlerimi, arkadaşlarımı yakından tanıyorum ve bunu çok temiz duygularla yaptıklarını biliyorum. Bu karşılamanın Türkiye çapında haber olmasıyla birlikte cadı kazanları kaynamaya başladı. Trabzon cephesinden resmi olmasa da gayri resmi kanallar üzerinden tepkiler gelmeye başladı. Aliağa takımının maça asılmayacağı gibi dezenformasyonlar akmaya başladı. Hem Olin tarafı, hem Aliağa tarafı hem de hakemler bir anda kendilerini ağır bir yükün altında buldular.

Halbu ki Trabzon cephesi de bal gibi biliyordu ki maç çok çetin geçecek, ne Aliağa tabiri caizse yatacak, ne de Olin bunu bekleyecek. Nasıl ki kendileri bir gün sonra Bandırma Kırmızı’ya yenilirken onlardan “yatacaklarını” beklemedilerse, Olin-Aliağa maçında da bunun olmayacağını biliyorlardı. Ama masumane bir organizasyon bahane edilerek su bulanıklaştırıldı. Ne oldu? Play-off kovalayan bir Aliağa ve kazanmak isteyen bir Olin sahada kıran kırana bir mücadele verdiler ve kazanan Aliağa oldu.

Hep söylüyorum, her yerde söylüyorum ikili konuşmalarda, toplu sohbetlerde; Taraftarlar arasında dostluk olur. Çok güzel ve olması gereken bir şeydir. Ama sahada, parkede takımlar arasında dostluk olmaz, ancak fairplay ölçülerinde rekabet olur diye. Bunun aksini düşünmek eşyanın tabiatına aykırıdır. Niye bir takım diğerine yatsın? Böyle bir şey olursa adı şike olur ve bu sporun yüz karasıdır. Bunu isteyen de, yapan da, yaptıran da, destekleyen de sporun dostu olamaz.

Maç sonunda iki taraftar grubu arasında yaşanan nahoş hadiselere daha sonra değiniriz. Şu an da taze yaranın kaşınmasının hiçbir yararı olmayacak.

Her iki taraftan da  yapılmaması gereken açıklamalar yapıldı ve bunlar da ulusal basında haber oldu.

Umarız bütün bu yaşananlar herkese ders, kulaklara küpe olmuştur ve son iki haftaya girerken akli selim hakim olur.

Son iki haftada neler olabilir ? (Elbette matematiksel olarak) bunlara bir bakalım:

Antalya BŞB 8, Olin Edirne 7 ve Trabzon 6 galibiyete sahip.

Antalya BŞB son iki maçında önce evinde Bandırma Kırmızı, son hafta da dışarıda Beşiktaş Milangaz ile oynayacak.

Olin Edirne, Pınar Karşıyaka deplasmanına giderken evinde Banvit’i ağırlayacak.

Trabzon, Beşiktaş Milangaz ile karşılaşırken son hafta Ankara deplasmanında Telekom ile oynayacak.

Şimdi, Antalya BŞB son 2 maçını kazanırsa 10 galibiyete ulaşacak ve bu durumda diğer iki takım ne sonuçlar alırsa alsın ligde kalacak. Şayet 1 galibiyet alırsa 9 galibiyeti olacak ve bu durumda yine düşmeyecek çünkü Trabzon her iki maçını da kazansa 8 galibiyette kalacak. Böyle bir durumda Olin Edirne’nin düşmemesi için mutlak 2 galibiyet alması ve 9 galibiyete ulaşması gerekiyor.

Antalya son 2 maçını da kaybetti, 8 galibiyette kalacak.Olin Edirne 1 galibiyet aldı ve 8 galibiyete ulaştı. Trabzon’da her iki maçını kazandı ve o da 8 galibiyet yaptı. Bu durumda  3’lü averaja göre düşen takım Antalya BŞB olacak.

Antalya’yı dışarıda tutalım ve Olin-Trabzon tahminlerine bakalım.

Olin Edirne 2 maçını da kazanırsa 9 galibiyeti olacak ve Trabzon her iki maçını da kazansa  8 galibiyette kalacağı için düşen takım olacak.

Olin Edirne 1 galibiyet alırsa, Trabzon’da 2 galibiyete ulaşırsa galibiyetler eşit olacak ve ligde kalan takım ikili averajla Trabzon olacak.

Olin Edirne 2 maçını da kaybederse galibiyet sayısı 7’de kalacak. Trabzon son iki maçından 1 galibiyet çıkarırsa 7 galibiyete ulaşacak ve ikili averajla yine ligde kalacak.

Olin Edirne 2 maçını da kaybederse, Trabzon’da son 2 maçında galibiyete ulaşamazsa düşen takım Trabzon olacak.

Dün, kulübü çok yakından tanıyan, hatta içinde bir kişi ile konuşuyordum, şöyle dedi; “Bandırma Kırmızı Trabzon’u yendi ya. Bu M.Edip Ağaoğulları’nın kalbinin tertemiz oluşundandır. Bu tanrının ona bir hediyesidir.” Sonuna kadar katılıyorum.

Şimdi biz saha dışındakilere, tüm Edirne’ye tek bir şey düşüyor. Her şeyi ama her şeyi bir kenara bırakacağız. Bütün olup bitenleri, kötülükleri yanımıza bile yaklaştırmayacağız ve takımımızın ligde kalması için el ele, gönül gönüle  vererek ortaya muhteşem bir enerji yayacağız ve elbette dualarımızı eksik etmeyeceğiz. Bize düşen bu.

Son topa kadar el ele, gönül gönüle !!!

Her şey Edirnemiz için !!!


Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.