SPOR SPOR DİYORUZ DA NEDİR BU SPOR?

Değerli basketbol severler merhaba. ilk yazımda sizlerle spor nedir, nasıl ortaya çıkmıştır ve tarihsel gelişimi hakkındaki bilgilerimi aktarmak istiyorum. Umarım fazla akademik takılıp sizleri sıkmam.

Spor ilk insanın doğayla olan mücadelesinden ortaya çıkmıştır. Bu anlamda spor bir benzetimdir

İlkel insan yaşayabilmek için beslenmek beslenebilmek için avlanmak zorundaydı.

İlkel insan vahşi doğada yaşayabilmek için koşmak ( kaçmak kovalamak) atlamak, zıplamak, yüzmek zorundaydı.

Bugün bizler, bir köpek tarafından kovalandığımızda nasıl bütün gücümüzle koşuyorsak, ilk insanın aslan, kaplan belki de bizim adını bile bilmediğimiz bazı hayvanlardan kaçması, avlanmak amacıyla bazı küçük hayvanları kovalaması, kaçarken veya kovalarken önüne çıkan engellerden atlaması sıçraması gerekmiştir.

İşte bu mücadele günümüzde sporların anası kabul edilen atletizmde kısa orta ve uzun mesafe koşuları ve engelli koşuların çıkış noktası olmuştur.

Yine uzun atlama, yüksek atlama da aynı şekilde bir benzetim olarak atletizm branşlarında yerini almıştır.

Avlanmak için mızrak yapan ilk insan nereden bilecekti ki onun mızrağı geleceğin ciriti olacak.

Avlanmak için yay yapan insan nerden bilecekti ki onun yayı gelecekte okçuluk branşı olacak.

DR JAMES NAİSMİTH   Afrikalı yerlilerin ağaçlara astıkları sepetlerden geçirmeye çalıştıkları meyvelerle oynanan bir oyundan esinlenerek 1891 yılında basketbolu icat etmiştir.

Yine ilk insanın deniz ve nehirle yaptığı mücadeleden yüzme sporunun doğduğunu söylemeye gerek bile yok .

Daha sonraki yüzyıllarda tanrılara ithafen yapılan silahlı ve silahsız gösteriler şeklinde devam eden bu aktiviteler askerlerin sürekli hazır olması için düzenli yapılan egzersizlere dönüşmüştür.

Halkını ve kendisini eğlendirmek isteyen kralların kolezyumlarda yaptırdığı gladyatör döğüşleri veya atlı araba yarışları bugün bile efsaneleşmiş filmlerin (Benhur ve Gladyatör) ana teması olmuşlardır.

18.yüzyılda Avrupa’da gerçekleşen sanayi devrimi aslında günümüz sporunun da doğuşunu müjdelemiştir.

Sanayi devrimiyle birlikte başlayan makineleşme,  köyden kentlere göç ve ortaya çıkan boş zaman, insanları daha çok spor yapmaya itmiştir.

Sanayi devriminin beşiği sayılan İngiltere’de bugün hepimizin çok yakından bildiği ve belki de gönül verdiği Liverpool Futbol Kulübü, liman işçilerinin kurduğu bir kulüptür

Ancak kuruluş hikayesi aslında oldukça ilginçtir. Şöyle ki, artan boş zaman sonrasında bir araya gelen liman işçileri sosyal haklarını istemeye, sendikalaşmaya, bunun üzerine kafa patlatmaya, insan gibi yaşayıp daha çok ücret istemeye başlayınca liman sahipleri ve devlet onları oyalamak için  futbol kulübünü ortaya çıkarmışlar ve futbolu bir afyon gibi kullanmaya çalışmışlardır.

Spor bir afyon mudur?  İkinci yazımda bu konuya az da olsa değineceğim.

1896 yılında Fransız asilzade Baron Pierre de Caubertein,  olimpizm fikrinin yaratıcısı olarak günümüzde de 4 yılda bir yapılan modern olimpiyatların yaratıcısı olmuştur.

Olimpiyatlar sevgi dostluk kardeşlik ve barış ana fikriyle dünyanın her tarafından gelen insanların bir arada yarıştığı bir şenlik olarak başlasa da artık ideolojik sistemlerin, ekonomik sistemlerin yarışı halini almakla kalmamış daha da gaddarlaşarak olimpiyatlar sırasında eskiden duran savaşlar günümüzde tüm hızıyla devam eder hale gelerek tüm amacından uzaklaşmıştır.  Olimpizm artık acımasızca rekabet, her ne yaparsan yap kazan düşüncesine maalesef yenik düşmüştür

Daha sonraları spor organizasyonları hızla gelişmiş, her branşın ülke kıta ve dünya birlikleri kurulmuş

ve artık spor günümüzde yazılı kuralları olan,  bir yenen ve yenilenin olduğu ölçülebilir dereceler üzerinden yapılan (rekorlar, şampiyonlar) organizasyonlar halini almıştır.

İşte bugün performans sporu olarak adlandırdığımız günümüz sporuna formal spor diyoruz.

Dilimin döndüğünce, bilgim dahilinde sporun tarihsel gelişimini özetlemeye çalıştım sevgili dostlar.

Yeni yazımda spora sosyolojik kültürel ve ekonomik olarak bakacağız.

Görüşmek üzere hoşça kalın

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. Spor, ülkemizde futbolun diğer adıdır :)