TEŞEKKÜRLER EDİRNE

Spor Extra’nın 9. Sayısını yayınlamak kısmet oldu. Bu kez sayfalar renksiz ama içeriği oldukça renkli. Birkaç sayı sayfalarımız böyle renksiz çıkacak. Bazı düşüncelerimiz, yapmak istediklerimiz var. Bir de yeni yıl öncesi matbaaların yoğunluğu ve renkli baskı da yaşayabileceğimiz sıkıntılar. Hoş göreceğinizi umuyorum.

Spor Extra her geçen gün sadece sporseverler ve bu işe gönül verenler tarafından değil bir çok kişi tarafından ilgi ile izlenir ve beklenir bir gazete oldu. Gazetemiz 500 adet basılıyor 375 adet posta kanalı ile adreslere gönderiliyor. Geri kalan kısım elden dağıtılıyor. 500 tiraj Edirne yerel gazeteleri arasında küçümsenecek bir sayı değil. Eksiklerimize rağmen her hafta dolu dolu bir gazete hazırlamaya gayret ediyoruz. Kaç kişinin emeği var biliyor musunuz? İsimleri tek tek künyede yazıyor. Tecrübeli, meraklı, istekli ve sporu ve gazeteciliği seven bir ekip hazırlıyor Spor Extra’yı. Futbolda usta isimler var. Basketbolda usta kalemler, voleybolda da öyle.

Ben bu işin koordinatörü olarak öylesine keyif alıyorum ki. Arı kovanı gibiyiz, özellikle hafta sonları. Hepimiz bir yerde. Boynumuzda fotoğraf makinaları elimizde kağıt kalemler en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Ne mutlu bana ki her şeye ve her yere ben gitmiyorum. Böyle bir şey olsaydı zaten ne ben işimi tam yapabilirdim ne de sizler böylesine dolu dolu bir spor gazetesini okuyabilirdiniz. One Man Show’larla ancak standup gösterisi yapılabilir. Başarı emek ister, ekip ister, tevazu ister, paylaşmayı bilmeyi ister, öğretmeyi ister, öğrenenleri gördükçe bundan keyif  alabilmeyi ister. Hiç kimse gazeteci, antrenör, menajer, v.s doğmuyor. Gazetecilik şu yaşta başlar diye bir kural da yok hiçbir yerde. Ama şu var; ne kadar genç ve erken merak eder başlarsan, öğrenmek istersen o kadar başarılı oluyorsun süreçte. Ben bu olanağı yaratabildiysem, yaratmaya çalışıyorsam bundan daha güzel bir şey yok benim için. Biz bu işi bize öğreten, aşılayan ustalarımızdan böyle öğrendik, öyle de öğreteceğiz.

Spor Extra’nın geniş bir okuyucu kitlesine sahip olmasına rağmen elbette her yeni şeyde olan zorlukları da var. Bu işten maddi beklentilerimiz olmasa da en azından maliyetlerin karşılanabilir olmasını hedefliyoruz. Sıkılsak ta bir süre sonra bunu da çözeceğiz.

Gelelim ikinci konuya. Bildiğiniz gibi Spor Extra ekibinin bir bölümü www.edirnebasket.com internet sitesini de hazırlıyor. Edirne ve Trakya’nın ilk ve hala tek basketbol haber sitesi. Sadece basketbol haberlerine yer veriyoruz. Ama köklü ve hayli eski bir geçmişe sahip olan yerel bir gazetenin internet sitesinden sonra Edirne’deki tüm haber siteleri arasında en çok izlenen ikinci veya üçüncü  sıradayız. İkincilik, üçüncülük konusunda bir ikirceme düştüğümüz için net söyleyemiyoruz. Bu verileri tüm dünyadaki internet sitelerinin izlenilirlik oranını takip eden Alexa’dan almış bulunuyoruz. Edirne gibi küçük bir şehirde, hem de sadece basketbol haberlerine yer vererek günlük ortalama 400 dolayında farklı izleyiciye sahip olmak gurur verici.

Teşekkürler Edirne.

Son söz. Laf yerini bilir de bulur da.

Görmek yetmiyor, anlayacaksın ne gördüğünü.

Duymak yetmiyor, anlayacaksın ne duyduğunu.

Okumak yetmiyor, anlayacaksın ne yazıldığını.

Söylemek yetmiyor, anlatabileceksin ne söylemek istediğini.

Yazmak yetmiyor, bileceksin ne yazmak istediğini.

Ve en önemlisi hiç kimseyle yarışmayacaksın kendinden başka. Hedeflerin olacak, vizyonun, misyonun olacak hayatta. Bunlara ulaşmak için sadece ve sadece kendinle yarışacaksın. Hep kendini ama hep kendini aşacaksın. O zaman mutlaka istediğine ulaşırsın. Hayat bonkördür sen verirsen o sana daha fazlasını verir.

Kalın sağlıcakla

(Spor Extra Gazetesinin 9. Sayısında Yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.