UMUDUMUZ PERİLERDE

Edirne basketbolu Olin Edirne’nin devri ile bir dönemi kapatırken, bugün (22 Mayıs 2013) Muğla’da start alacak olan Türkiye Kadınlar 2.Basketbol Ligi terfi maçlarında belki de Edirnespor kadın basketbol takımının birinci lige yükselmesiyle yeni bir dönemi başlayacak.

Türkiye Kadınlar Birinci Basketbol Ligine yükselecek 2 takımın belirleneceği 6 takımlı final grubuna kalmayı başaran  Edirnespor Kadın Basketbol Takımı 22 Mayıs tarihinde oynayacağı ilk maçıyla birinci lig vizesi alma yolunda ilk adımını atmış olacak.

Şimdi erkek basketbol takımını kaybetmiş olan Edirneli basketbolseverlerin tüm dualarının “Potanın Edirneli Perilerinin” yanında olması gerekiyor. Artık ya basketbolsuz kalacağız ya da kadınlarımız buna müsaade etmeyecek ve Edirne’de basketbol heyecanının birinci lig düzeyinde sürmesini  devam ettirecek.

Şansı var mı? Hem evet, hem hayır ! Ama ben kadın basketbolcularımıza ve takımın başında bulunan Caner Yıllar hocanın tecrübesine güveniyorum. 5 kez birinci lige kadın basketbol takımı çıkarmış olan Caner Yıllar’ın bu kez Muğla’da da şapkanın içinden tavşan çıkaracağına inanıyorum. Takımımızın birinci lige çıkma şansı oranı ne derseniz ben %51 çıkar % 49 çıkamaz olarak görüyorum. İlk maçımızı oynayacağımız Çankaya Üniversitesi’ni yenmemiz halinde ikinci gün oynayacağımız Ormanspor karşısında da başarılı bir sonuç alabileceğimizi sanıyorum. Çankaya Üniversitesi ile ilk tur maçlarında aynı grupta oynamış  Ankara’daki maçı kaybederken Edirne’deki maçta onları yenmiştik. Yani yenebileceğimiz bir takım. İlk maçın kazanılması halinde bunun vereceği moral motivasyon ile hızlı basketbol oynayan Ormanspor karşısında da galibiyeti yakalayabiliriz. Böyle bir sonuç bizi bir anda birinci lig potasına sokabilir. Sonra üçüncü maçımız Orduspor ile. Orduspor Final6’nın favorilerinden. Belki orada takılabiliriz. Ama üçüncü gün sonunda rakiplerimiz de birbirlerini kırarlarsa bir anda aradan sıyrılma fırsatı elimize geçmiş olur. Evet karşımızda bütçe ve kadro olarak çok güçlü takımların olduğunu biliyorum. Ama bu tek başına fazla bir şey ifade etmiyor. Biz bu güçlü takımların bazılarını yendik. Çankaya Üniversitesi’ni, Altay Konak Belediye’yi yendik. Şimdi bir kez daha yenmemiz için önümüzde engel mi var? Hayır, kızlarımız onları ligde yenerek, her takımı yenebileceklerini hem kendileri gördüler hem de herkese gösterdiler. Ayrıca çokça zaman favoriler değil gizli favoriler kazanıyor.

Erkek basketbol takımımız Olin Gençlik 3 sene önce birinci lige çıkma maçlarında favori gösterilmiyor hatta Beko Basketbol Ligi’ne çıkamaz deniliyordu. Kendinden bütçe ve kadro olarak çok daha güçlü Trabzonspor, Konya Selçuk Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi karşısında başarılı oldu ve Trabzonspor ile birlikte birinci lige yükseldi.

Şimdi bir tarihi zafere daha imza atmamıza 4-5 maç kaldı. Potanın Edirneli Perileri, Olin Edirne’nin haklarının devredilip artık Edirne’de oynamayacak olmaları olasılığının üzerlerine daha fazla sorumluluk yüklediğinin bilinciyle oynayacaklar. Caner Yıllar ve ekibinin bu sorumluluğu ne kadar ciddi hissettiklerini ve tüm çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini biliyorum. Caner Yıllar koç inşallah bu kez Edirne için 6. Yüzüğü parmağına takacaktır.

Çok dar olanaklarla ve kısıtlı bir bütçeyle Edirnespor Kadın Basketbol Takımını bu günlere getiren en başta başkan Murat Boyacıoğlu’na, asbaşkan Murat Muranlı’ya ve yönetim kurulu üyeleri Serkan Liznak, Ozan Akkan, Hüseyin Usta ve Mustafa Öztürk ve Mümin Boyacıoğlu’na  basketbolseverlerin bir teşekkür borcu olduğuna inanıyor ve şahsım adına onlara teşekkür ediyorum. Bir parantez açıp Aytemiz Petrol Ürünlerini forma sponsoru yapan Emel Elektrik sahibi sayın Doğan Emel’e de teşekkürlerimiz iletiyorum.

Ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar. Oyuncuların alacağı bir kuruş yok. Herkesin ücreti tıkır tıkır zamanında ödendi. Buna çok önem veriyorum. Bir çok takımın aylarca oyuncularına ödeme yapamadığını biliyorum. Rivayetler muhtelif, Altay Konak Belediye takımının  3 aydır oyuncularına maaş ödeyemediği söyleniyor.

Olin Edirne’nin satılmasının gündeme gelmesinin altında yatan nedenlerden birinin  ana sponsorun yalnız kaldığı, Edirnenin diğer önde gelenlerinin takıma sahip çıkmadığı telaffuz ediliyor. Başarının paylaşmakla büyüdüğünü ve güzelleştiğini inanıyorum ki herkes kabul eder. Şimdi Edirnespor Kadın Basketbol Takımımızın başarılı olmasını ve başarılarının devam etmesini istiyorsak eğer, Olin Edirne olayından herkesin, hepimizin dersler çıkarması gerekiyor. Üst liglerde oynamak bizim gibi küçük şehirlerin tanıtımında çok önemli rol oynuyor. Bunun herkese yararı oluyor. Umarım Edirnenin önde gelenleri, resmi erkanı Edirnespor kadın takımının elinden daha güçlü tutarlar ve özverili yöneticilerin omuzlarına taşıyamayacaklarından fazla yük binmesine izin vermezler. Valimizin ve Belediye Başkanımızı maddi yardımlarının olduğunu biliyorum ama bunların yeterli olmadığını da ifade etmek zorundayım.

Kadın basketbolcularımızdan güzel haberler bekliyoruz, gözümüz, kulağımız Muğla’da, dualarımız onların yanında olacak. 27 Mayıs’ta umuyorum hep birlikte sevinip Edirne sokaklarında şampiyonluk turu atacağız.

Not: Olin Edirne ile ilgili çok kısa bir süre daha yazmayıp suskunluğumu sürdüreceğim. Ama yazacağım çok şey olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.