Yalan

Artık adı, şehri ve ne durumda olduğunu bilmediğimiz bir takımı tutuyoruz.Daha doğrusu tutuyorduk.Edirne’nin Türkiye Basketbol 1. Ligi’nde artık bir takımı yok.Artık Edirne’nin üzerine basılarak dünyaya getirilen gayrimeşru bir çocuk var.Bildiğimiz tek şey, Derya Yannier’in yaptığı açıklamalarda, Edirne isminin her zaman var olacağını ve bu takımın her zaman bir Edirne takımı olacağını söylediği.Yapılan tek açıklama bu ve artık o da gerçekliğinin yitirmiş durumda.

Hepimiz kendimizi aptal yerine konmuş hissediyoruz.Kandırıldığımızı hissediyoruz.Edirne halkının ve Edirne’li basketbol severlerin umutlarıyla oynadılar.Evet umutlandık, sevindik, her şey daha güzel olacak dedik, yapılan transferleri değerlendirdik, hepsini sahiplendik.Takımın İstanbul’da antreman yapmasını kabul ettik yeter ki Edirne isminin her daim yer alması ve maçlarını Edirne’de oynaması şartıyla.Biz hep veren olduk hiç almadık.Maddi olarak belki bir şeyler veremedik ama manevi olarak her zaman takımın yanında olacağımızı söyledik.Artık her şey daha güzel olacak dedik.Taa ki tüm bunlar takımın Eskişehir’e taşınacağını duyana kadardı.Yapılan açıklamaların koca bir oscarlık film tadında olduğunu anlayana kadardı.Hani bir film izlersiniz ve film boyunca size birçok olay gösterilir ve filmin finalinde tüm olayların aslında bir planın parçaları olduğunu anlarsınız.Şimdi bizde anlıyoruz takımın renklerinin neden kırmızı, beyaz ve siyah olduğunu.Neden şimdiye kadar kombine fiyatlarının açıklanmadığını.Niye bu zamana kadar hiçbir açıklama yapılmadığını.Şehir ile olan ilişkilerin bıçak gibi kesildiğini.Şimdi tüm taşlar yerine oturuyor.Umutlarımızla oynanan bu kirli oyunu şimdi anlıyoruz.

Ben Eskişehir Basket’in tüm maçlarına gitmeye çalışacağım.Olin Edirne formasını giyip atkımı takacağım ve rakip takım tribününde atkımı Derya ve tayfasına göstereceğim.Bunu Olin yönetimine olan saygı ve sevgimden değil sırf içerisinde EDİRNE ismi olduğu için yapacağım bunu.Bu takımın nasıl buraya geldiğini göstermek için yapacağım.Bu takımın nasıl yalanlar üzerine inşa edildiğini herkes tekrar tekrar anlasın diye yapacağım bunu.Kapalı kapılar ardında Olin yönetiminin yaptığı yanlışları bir kenara bırakarak yapacağım bunu.Gayrimeşru çocuğun dünyaya gelirken kaç tane insanın umutlarından beslendiğini, kaç kişinin ahını aldığını anımsatacağım onlara.

Bugün sabah gözlerimi açar açmaz bir hediye aldım.Binbir uğraşla gittiğim Konya’da,eski başkanımızdan aldığım Olin Edirne formasının aynısı karşımda gördüm.Artık olmayan bir takımın formasını hediye almıştım.Çok garip.Bu bir ironimiydi.Her defasında direkten dönen takımımızın artık sonunun geldiğini mi anlatıyordu yoksa yeniden bir doğuşun habercisi miydi.Bilmiyorum.

Bundan sonra takımın geri getiremeyeceğiz belki ama bu takımın nasıl Eskişehir’e götürüldüğünü anlatacağız.Nasıl insanların umutlarıyla oynanarak bir şeyler yapıldığını anlatacağız.Bunu kendimiz için değil Olin Edirne için, verdiğimiz emekler için yapacağız.Onu geri getirmek için değil nasıl elimizden alındığını anlatmak için yapacağız.Giden gitti demeyelim.Bu kadar çabuk kabullenmeyelim.Tepkimizi koyalım.Bunu sadece kendimiz için yapmalıyız.Yapılan yanlışların yapan insanların yanlarına kalmaması için yapmalıyız.

Ticari kaygılar için bu işin yapılması, söylenen yalanları meşru mu kılar? Ticari ve spor hayatında yalanlarla bir yere gelmek etik midir? Tüm bunlara rağmen hala bir açıklama yapmamak tüm Edirne halkına bir hakaret değil midir? Ben bunu hazmedemiyorum.Hazmeden varsa ”ticari yaşamda olur böyle şeyler” demeye devam etsin.Ben demeyeceğim.

Ozan DALGIÇ

https://twitter.com/Ozandalgic

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. İRONİ : Eskişehirspor taraftarıyım , Olin Edirne’yi uzun zamandır takip ediyorum , Hatta Eskişehir’in ligde takımı olmadığı için Olin edirne destekçisiyim diyebilirim. Şimdi bu takımın Eskişehir’e getirileceğini öğrendim. Edirne’nin sayıca çok olmasa da çok kaliteli bir taraftar grubu var ancak kentin tamamından destek görmediği için takımı devralanlar Eskişehir’e geliyorlar.

    HATA : 300 spartalı gibi takım kurulduğundan beri binbir güçlükle mucadele eden Olin Edirne taraftar gurubunu tenzih ederek birkaç şey söylemek isterim. Edirnelilerin büyük çoğunluğu Edirnespor yada Olin Edirne taraftarı değil ikinci takımları olarak tutuyorlar. Bundan sonra Edirneli çocuklara Galatasaray , Fenerbahçe forması alırken iki kere düşünsün. Sizin takımınız Edirne’dir kendi değerlerinize sahip çıkın.

    DESTEK : Aynı şekilde dolabında 3 büyüklerden birinin forması asılı Belediye başkanlarından , iş adamlarından medet ummayın her zaman hayal kırıklığına uğrarsınız neticede bu iş gönül işidir. Edirne’den farklı olarak Eskişehir’in ileri gelenleri fanatik es-es lidir. Politikacılarımızın , işadamlarımızın çoğunun tribüncülük anıları vardır.

    UYARI : Herşey bitmiş değil taşınma gerçekleşse bile halen Edirne’nin çok iyi bir bayan Basketbol takımı var. Onun etrafında kenetlenin formalarınızı giyin , giydirin. Dolaplarınızdaki 3 büyüklerin formalarını da İstanbullu arkadaşlarınıza hediye edin.