ZAMAN ÇABUK GEÇİYOR

Zaman çabuk geçiyor. Geçen yıl bugün Yozgat’ta Beko Basketbol Ligi’ne terfi maçlarını oynamak için parkelere çıkmış, kalbimiz tatlı bir heyecanla atmaya başlamıştı. Kısıtlı imkanlarımızla ama azimle ve inanarak zoru başarıp “Merhaba Birinci Lig” diyebilmiştik.

Zaman çabuk geçiyor. Ne olacak? Kimleri transfer edeceğiz? Nasıl bir takım oluşturacağız? Birinci Lig’de neler yapabileceğiz? derken ve hatta bir çoğumuz “Acaba asansör takım mı olacağız?” diye düşünürken geride 29 maçlık bir maratonu bıraktık ve ipi göğüslemeye sadece bir maçımız kaldı. Önümüzdeki hafta sonu deplasmanda bir basketbol devi Efes Pilsen ile oynayıp normal sezonu kapatacağız.

Hepimiz açık yüreklilikle sezon başlarına dönelim ve kendimize soralım. “Takımımızın bu başarısını bekliyor muyduk?”.

Zaman çabuk geçiyor. Lige tutunabilecek miyiz diye düşünürken Fenerbahçe, Efes Pilsen, Beşiktaş, Pınar Karşıyaka gibi yılların çınarlarına nasıl yenildik, onları nasıl elimizden kaçırdık diye üzülüyoruz.

Bugün dev bir armadanın, ülkemiz sporunun köklü bir çınarının Galatasaray Spor Kulübü’nün basketbol takımı ile Edirne’de oynayacağız ve bir devi bir kez daha nasıl yeneriz ve olası bir play-off karşılaşmasında 1-0 avantaj elde ederiz düşüncesi içindeyiz.

Ligin bitimine iki hafta kala durumları kesinleşen 3 takım var. Oyak Renault’un ikinci lige düşmesi haftalar önce kesinleşti. Fenerbahçe Ülker’in birinciliği ve Olin Edirne’nin yedinciliği tescillendi. Diğer 13 takım daha iki hafta boyunca yerlerini netleştirmek amacıyla mücadele edecekler.

Olin Edirne açısından kesinleşen bir şey daha var. Önümüzdeki sezon Avrupa kupalarının üçüncü ayağı olan EuroChallenge’ta mücadele edeceğiz. Bir Avrupa şehri Edirne’ye bu yakışırdı zaten.

EuroChallange yanılmıyorsan 32 veya 36 takımın katılımıyla 8 grup halinde yapılıyor. 16 takım ikinci tur gruplarına kalıyor 16 takım eleniyor. Yani Mimar Sinan’da en az 3 maç yabancı takımlarla oynayacağız. Ama hedefleri olan kurumların ve insanların başarılı sonuçlar alacağı gerçeğinden hareket edersek ve Olin Edirne hedefleri olan bir kulüp olduğu için de ikinci tur gruplarına kalabileceği şaşırtıcı olmayacaktır.

Taraftarlarımız şimdiden pasaportlarını hazırlamalı ve yabancı dilden sloganlarını tespit etmeliler.

Şimdi gelelim play-off maçlarına. Play-off maçları nasıl olacak?

Çok büyük bir mucize olmazsa, görünen o ki Play-Off birinci turunda  rakibimiz Galatasaray Cafe Crown olacak. Play-off eşleşmeleri şöyle oluyor: 1-8 / 2-7 / 3-6/ 4-5.

Galatasaray Cafe Crown’un ligi Banvit’in önünde ikinci olarak bitirmesi daha bir olası gözüküyor. Galatasaray’ın son iki maçını kazanması ve Banvit’in de iki maçtan galip ayrılması halinde  bugün var olan 1 puanlık fark devam edecek. Galatasaray son iki maçından birini dahi kazansa puanlar eşit olacak ama averajla Banvit’in önünde olacak. Galatasaray’ın ikincilik şansını yitirmesi ancak kalan son iki maçını (Olin Edirne ve Antalya BŞB) kaybetmesi ve Banvit’in de son iki maçını (Bornova Belediye ve Oyak Renault) kazanması halinde gerçekleşecek.

Bizim yedinciliğimiz garanti olduğu için ya Galatasaray Cafe Crown ya da Banvit ile eşleşeceğiz. Bugün burada Galatasaray Cafe Crown karşısında bir galibiyet daha alırsak ve Galatasaray ile eşleşirsek 1-0 önde başlayacağız. Play-Off statüsüne göre ilk maç normal ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanacağı için (muhtemelen 11-12 Mayıs) ilk maçımızı Abdi İpekçi’de oynadıktan sonra ard arda iki maçımızı Mimar Sinan’da yapacağız ve gerek kalırsa son maç yine Abdi İpekçi’de oynanacak. Play-Off’larda skoru 3’e getiren takım tur atlıyor.

Galatasaray Cafe Crown’a yenilirsek durum eşitlenecek ve Play-Off  0-0 başlayacak. Böyle olursa ilk 2 maç İstanbul’da, 3. maç Edirne’de, gerekirse 4. maç tekrar Edirne’de ve yine gerekirse 5. maç Abdi İpekçi’de oynanacak.

Rakibimiz Banvit olursa ligde 1-1 lik bir sonuç olduğu için play-off 0-0 başlayacak. İlk iki maç Bandırma’da, 3. maç Edirne’de, gerekirse 4. maç yine Edirne’de ve gerekirse son maç tekrar Bandırma’da oynanacak.

Kazanan takımlar 4 takımın kalacağı ikinci tura geçecek. Bilgi amacıyla belirtelim ki; Olin Edirne play-off’ta bir üst tura geçerse rakibi 4. ve 5. takımların galibi olacak. Fenerbahçe Ülker ile ancak final maçında karşılaşma imkanı var.

Şimdi kısaca bir de ligin sonuna bir göz atalım. Oyak Renault’un ligden düşmesi birkaç hafta önce kesinleşti. Şimdi ikinci takım merak ediliyor. Ligin dibi tam bir cehennem ateşi. Düşen ikinci takımın bir İzmir ekibi olacağı belli. Ama kim olacak Bornova Belediye mi? Aliağa Pektim mi? Mersin Büyükşehir Belediye son haftalarda peş peşe aldığı galibiyetler ile ligde kalmayı geçen hafta garantiledi.

Son iki haftaya girerken Aliağa Petkim’in 8, Bornova Belediye’nin 7 galibiyeti var. Aliağa ligde kalmak için bir adım önde.

Bugün Bornova Belediye ligin güçlü takımı Banvit ile oynayacak. Yenilirse düşmesi kesinleşecek. Aliağa Trabzon deplasmanına gidiyor. Her iki takım da galibiyet çıkarırsa ya da Bornova galip gelir Aliağa yenilirse puanlar eşitleniyor ve son maç Aliağa-Bornova arasında. Dananın kuyruğu bu maçta kopacak. İlk maçı Aliağa 70-64 kazanmıştı.

Haftaya Efes Pilsen deplasmanında sonra da play-off maçlarında buluşmak üzere.

Kalın sağlıcakla.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.