Bir Ahmak Yüzünden Kupa Gitti

FIBA Euro Challenge Cup Finali’nde temsilcimiz Pınar Karşıyaka, rakibi Krasnye Krylia karşısında son hücumu değerlendiremeyince mücadeleden 76-77 mağlup ayrılarak Avrupa İkincisi oldu.
Üçüncü çeyreğin 3 dakikasında Pınar Karşıyaka 17 sayı önde iken tribünlerden bir ahmak tarafından sahaya atılan içi sıvı dolu bir şişe yüzünden maç 5 dakika durdu ve rüzgarı arkasına almış Pınar Karşıyaka oyuncuları soğuyarak oyundan düştüler ve Rus rakip farkı eritti.
Karşıyaka Spor Salonu’ndaki mücadeleyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, FIBA Başkanı Yvan Mainini, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, FIBA Avrupa Asbaşkanı Cyriel Coomans FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak TBF Asbaşkanı Akın Suel, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Ağırman ve Celal Arısan, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy, TBF Disiplin Kurulu Başkanı İmran Işıldar ve Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş izledi.

Bu çekişmeli mücadelenin sonunda düzenlenen kupa töreninde Avrupa İkincisi olan Pınar Karşıyaka, madalyalarını Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Karşıyaka Spor Kulübü Şube Başkanı Mutlu Altuğ’un elinden aldılar.

Eurochallenge’ta şampiyonluğa ulaşan Krasnye Kyrlia ise madalyalarını FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak ve Yaşar Group Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın elinden aldı. Final maçını 18 sayı ile tamamlayarak En Değerli Oyuncusu (MVP) seçilen Chester Simmons’a ödülünü Olympic Sports Studio Temsilcisi Sergei Fomin takdim ederken, şampiyonluk kupasını ise FIBA Avrupa Asbaşkanı Cyriel Coomans verdi.

Tarihi maça temsilcimiz Aminu, Thomas, Caner Topaloğlu, Dixon ve Diebler beşi ile başlarken Rus ekibi ise O.Thomas, Smith, Simmons, Balashov ve Miles beşi ile başladı. Aminu ve Dixon’ın basketleriyle maça iyi başlayan temsilcimiz karşısında Rus ekibi Miles ve Simmons ile sayılar üretti. Thomas’ın da 3 sayılık basketiyle Pınar Karşıyaka skoru 8-6 yaptı. Üst üste iki hücumdan boş dönenen temsilcimiz rakibinin sayılarına engel olamayınca ilk dört buçuk dakikalık dilim 8-13 Krasnye Krylia’nın üstünlüğü ile geçti. Aminu ile farkı azaltmak isteyen Pınar Karşıyaka boyalı alandaki başarılı savunmasıyla rakibine sayı şansı tanımazken Dixon’ın faul atışlarıyla skora dengeyi getirdi (13-13). Temsilcimiz yine Dixon ve Aminu’nun basketleriyle üstünlüğü yakalarken farkı da açtı ve skor 18-13 oldu. Mücadelenin ilk periyodunu temsilcimiz 20-17 önde tamamladı.

Pınar Karşıyaka ikinci periyoda Can’ın 3 sayılık basketiyle başlarken Rus takımı da Kulagin ile bu baskete cevap verdi. Konuk takım farkı kapatmak istese de yine Can’ın ve Ümit’in 3 sayılık basketleriyle fark açıldı ve skor 32-25 oldu. Dixon’un da 3 sayısı ile farkı daha da açan Pınar Karşıyaka son dört buçuk dakikaya girilirken skoru 39-28 yaptı. Farklı üstünlüğünü sürdüren temsilcimiz soyunma odasına da 46-34 üstün girdi.

Temsilcimiz ikinci devreye Thomas’ın basketiyle başladı. Rus ekibi ise bu periyottaki ilk basketiniSimmons’un faul atışlarıyla elde etti. Oyunu domine eden Pınar Karşıyaka farklı üstünlüğünü sürdürürken 22. dakikayı 17 sayı farkla 53-36 üstün geçti. Fakat oyundan kopmayan Rus temsilcisi ise Simmons’un 3 sayılık basketleriyle skoru 53-42’ye taşıdı. Son dört dakikaya ise Pınar Karşıyaka 54-46 önde girdi. Konuk ekip farkı 1 sayıya indirirken Pınar Karşıyaka final periyoduna 55-54 önde girdi.

Final periyoduna istediği gibi başlayan temsilcimiz bulduğu sayılarla farkı tekrar açtı ve skoru 64-58 yaptı. Konuk takım Thomas’ın 3 sayısı ile aradaki farkı 3 sayıya indirdi ve skor 64-61 oldu. Son beş buçuk dakikaya girildiğinde ise Krylina Collins ile farkı 1’e indirse de Ümit Sonkol bu baskete müthiş bir 3’lükle hemen cevap verdi (67-63). Nefes kesen maçta son 3 dakikaya temsilcimiz 71-68 üstün girdi. Oyunu bırakmayan Rus ekibi ise Collins ile skora dengeyi getirdi (71-71). Son 1 dakikaya girildiğinde ise konuk takım maçta 73-76 öne geçse de temsilcimiz Dixon ile cevap verdi (76-76). Temsilcimiz son saniyelere önde giren rakibi karşısında son hücumu değerlendiremeyince maçtan 76-77 mağlup ayrıldı.

PINAR KARŞIYAKA (76):Abdul Aminu 12 (5 ribaund), William Thomas 10 (4 ribaund, 1 asist),Caner Topaloğlu (2 ribaund, 2 asist), Ümit Sonkol 8 (3 ribaund, 1 asist), Robert Dixon 23 (5 ribaund, 6 asist), Can Mutaf 16 (1 ribaund,2 asist), Melvin Sanders (2 ribaund, 1 asist), John Diebler 4 (2 ribaund), Soner Şentürk 1, Bora Hun Paçun (1 ribaund)

KRASNYE KRYLIA (77): Omar Thomas 9 (7 ribaund, 3 asist), Kulagin 3 (1 ribaund), Lamayn Wilson 5 (5 ribaund, 2 asist), Yury Vasiliev (1 ribaund), Andre Smith 14 (7 ribaund), Chester Simmons 18 (3 ribaund), Pushkov 2 (4 ribaund), Nikita Balashov (5 ribaund), Collins 18 (2 ribaund, 4 asist), Kolesnikov (3 ribaund), Aaron Miles 8 (2 ribaund, 3 asist)

1.PERİYOT:20-17
2.PERİYOT: 25-17
3.PERİYOT:9-20
4.PERİYOT:21.23

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Buzz
Share to Google Plus

Comments are closed.