BİR BASKETBOL FENOMENİ : ALLEN IVERSON

Beko Basketbol Ligi bu yıl büyük bir çekişmeye sahne olmakta, Efes Pilsen ve Fenerbahçe Ülker takımları her zamanki gibi zirveyi zorlarken Olin Edirne ve Antalya Büyükşehir Belediyesi gibi takımlar da aldıkları başarılı sonuçlarla lige renk katıyorlar .Bu şekilde lig devam ederken basketbol gündemine  Allen IVERSON oturdu.Beşiktaşlı yöneticiler Amerikalı Basketbolcuyla görüşmüştü.Ülkemizde önceleri böyle bir transferin gerçekleşeceğine insanlar pek inanmadı ancak Beşiktaş Kulübü ısrarlı tavrını sürdürdü ve bu transfer tamamlandı. Allen IVERSON Uzak Doğu ülkelerinden aldığı tekliflerin yarısı parasını,yıllık 2 milyon dolar karşılığı 2 yıllık imzayı attı.

Peki ALLEN IVERSON kimdir? Aslında onun hayatının sadece sporun içinde olan insanlar için değil, herkes için bir örnek ve ilham kaynağı olacağı kanısındayım. IVERSON ‘nun hayatında en önemli iki kelime inanmak ve başarmak . O amacına ulaşmak için çalışmaktan , ter ,gözyaşı ve kan dökmekten kaçınmayan biri.IVERSON doğduğunda annesi 15 yaşındaymış ve elektriği,kaloriferi olmayan bir evde büyümüş.Ancak içinden geldiği zor dünyadan spor sayesinde sıyrılmış biri o …

IVERSON ‘nın lise yılları Virginia daki Bethell Lisesinde geçti. Lise de hem Basketbol Takımının hem de  Amerikan Futbol takımının yıldızıydı.Lisede okurken ; bir kavgaya karıştı ve hapis cezasına çarptırıldı.IVERSON ; Virginia valisi kefaletini ödeyene kadar 4 aydan fazla bir süreyi hapiste geçirdi.Liseden sonraysa kolej yılları… Kendisine Amerikanın en popüler üniversitelerinden, North Carolina ve Duke gibi okulların tekliflerini elinin tersiyle iterek yetiştirdiği uzun oyuncularla ün yapmış George town  Üniversitesini tercih etti. IVERSON o günleri “ Hapisten çıkınca kolejde güçlü bir koçla çalışmam gerekiyor , beni koruyacak ve kollayacak bir koçla” diye hatırlıyor ve devam ediyor.”O yüzden koç  John Thompson ‘ ı seçtim “ diyor. NBA yıllarıysa rüya gibi başladı.1996 draftının birinci sırasına seçildi ve daha ilk yılında 40 sayı barajını defalarca geçerek bu alanda Wilt Chamberlain ‘ e ait rekoru kırdı.Ancak sezon Philadelphia 76 ‘ers takımı için çok iyi geçmedi ve takım 30 galibiyetle Atlantik Grubunun dibine demirledi, bu da eleştirilerin dozunu arttırarak IVERSON ‘nın kendisine oynadığı, aslında Micheal JORDAN gibi bir takım oyuncusu olmadığı yazıldı. Bir de bunun üstüne JORDAN, Charles BARKLEY gibi ligin önde gelen oyuncuları hakkında kullandığı saygısız ve küçümser konuşmalar onu zor durumda bıraktı . Bir sonra ki yıl ise takımın başına efsane antrenörlerden Larry BROWN getirildi ve Philadelphia Takımının NBA Finaline kadar olan yükselişi başladı.MVP Ödülü,Sayı Krallıkları,Sayısız All Star Maçları… Şimdi bu Basketbol Fenomeni Edirne ‘ye geliyor . Tabi birde Türkiye ve tanıtım tarafı var . Bütün Dünya, Beko Basketbol Liginin ve Beşiktaş ‘ın adını duymuş durumda.Transfer haberi Dünyanın en büyük İnternet haber sitelerinde birinci haber olarak çıktı.Beşiktaş’ın maçları Amerika da NBA TV de yayınlanıyor . Bu Ülkemiz için büyük bir fırsat ve reklamdır.

Benim IVERSON ile ilgili olarak unutamadığım olay ise, bir gazetecinin sorduğu soru ve onun cevabı tabiî ki…

“Nasıl oluyorda sizin gibi 1.80 boyunda olan  biri bu kadar büyük basketbol oynayabiliyor? “

IVERSON ‘nun cevabı ise şu oluyor .” HER GÜNÜ SANKİ O GÜN , HAYATIMIN EN SON GÜNÜ OLACAKMIŞ GİBİ YAŞIYORUM , BU YÜZDEN HER MAÇTA BÖYLE OYUN ÇIKARTABİLİYORUM .O MAÇIN HAYATIMIN SON MAÇI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM .”diye söylüyor.

Basketbol dolu günler dileğiyle…

Hoşçakalın…

PAYLAŞ

Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. Iverson’un ahı gitmiş vahı kalmış. Eğer yaşıyorsa Kerim Abdül Cabbarı da transfer etsinler. Hiç olmazsa boyu daha uzun.

Yorum Ekle

Email adresi yayınlanmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*