Kupanın Sahibi Fenerbahçe

Mersin’de düzenlenen Kadınlar Türkiye Kupası finalinde Adana ASKİ’yi 81-67’lik skorla mağlup eden Fenerbahçe şampiyonluğa ulaştı.

Mücadelenin ilk hücumunda Briann January ile skor bulan Adana ASKİ’ye Sarı Lacivertliler, Angel McCoughtry ile karşılık verdi.  Temponun düştüğü dakikalarda alan savunmasına karşı Milica Jovanovic ile basketler bulan Adana temsilcisi, 5.dakikaya girilirken skoru 5-9’a getirdi. Tina Charles ile boyalı alanı iyi kullanan Fenerbahçe, reklam molası sonrasında McCougtry’nin turnikesiyle 13-11’lik skorla öne geçti. Dış atışlarda iyi bir yüzde yakalayan Adana ASKİ, ilk periyotu da Milica Jovanovic’in serbest atışlarıyla 21-23 önde tamamladı. İkinci çeyreğin ilk hücumunda alan savunmasına karşı Nilay Kartaltepe ile üç sayılık basket bulan Adana ASKİ, farkı 5 sayıya çıkarttı (21-26). Hücumda Tina Charles’ı etkili kullanan Sarı Lacivertliler, Angel McCoughtry ile Olcay Çakır’ın da basketleriyle skoru 15.dakikada skoru 30-26’ya getirdi. Melisa Can ile orta mesafe isabeti bulan Adana temsilcisi, buna karşın Hollingsworth ile Charles’ın boyalı alandaki etkinliğine çözüm bulamadı. Mücadelenin ilk yarısını Fenerbahçe, McCoughtry’nin serbest atış çizgisinden bulduğu tek isabetle 40-39 önde kapattı.

Üçüncü periyotun başında da Tina Charles ile basket bulan Sarı Lacivertliler, Olcay Çakır’ın da turnikesiyle 24.dakikada skoru 46-42’ye getirdi. Briann January’nin üç sayılık basketi ve Melisa Can’ın da pota altı basketiyle Adana ASKİ 46-48’lik skorla öne geçti. Temponun yükseldiği bölümlerde iki takımda boyalı alana top indirerek hücum etti. Son 10 dakikalık bölüme Fenerbahçe, Agnieszka Bibrzycka’nın turnikesiyle 61-59 üstün giren taraf oldu. Mücadelenin final periyotuna hızlı başlayan Fenerbahçe, Bibrzycka’nın hücumdaki etkinliğiyle 32.dakikada 7 sayılık farkı yakaladı (66-59). Mola alan Adana ASKİ, ara sonrasında da Jovanovic ve Melisa’nın sayılarıyla rakibinin serisine son verdi. Ancak Hollingsworth ve McCoughtry’nin basketleriyle hücumda skor üreten Sarı Lacivertliler, 38.dakikada 10 sayılık farkı yakaladı (75-65). Üstünlüğünü maç sonuna kadar sürdüren Fenerbahçe, karşılaşmadan da 81-67 galibiyetle ayrıldı.

Kadınlar Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe’ye şampiyonluk kupası ve madalyaları ile kupada final oynayan Adana ASKİ’ye madalyalarını Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve TBF Asbaşkanı Akın Süel sundu.

Fenerbahçe ile Adana ASKİ arasında oynanan Kadınlar Türkiye Kupası final mücadelesinin en değerli oyuncusu Tina Charles seçildi. ABD’li oyuncuya ödülünü, Mersin Büyükşehir Başkanı Burhanettin Kocamaz taktim etti.

FENERBAHÇE (
81): Olcay Çakır 7 (3 ribaund- 2 asist), Agnieszka Bibrzycka 8 (1 ribaund- 2 asist), Cansu Köksal, Kübra Ekşi, Tuğba Palazoğlu 3 (3 ribaund- 2 asist), Tuğçe Canıtez (2 ribaund), Kuanitra Hollingsworth 9 (6 ribaund), Hülya Çoklar, Miljana Bojovic 5 (1 ribaund- 2 asist), Tina Charles 24 (13 ribaund- 6 asist), Angel McCoughtry 19 (4 ribaund- 2 asist)

ADANA ASKİ (
67): Briann January 17 (4 ribaund- 2 asist), Ceyda Sinan 2 (1 asist), Ezgi Manlacı, Erlana Larkins 10 (6 ribaund- 2 asist), Nilay Kartaltepe 4 (4 ribaund- 8 asist), Kübra Erat, Milica Jovanovic 16 (3 ribaund- 2 asist), Gamze Takmaz, Melisa Can 18 (11 ribaund), Tuğçe Murat (1 ribaund), Yasemin Koç

1.PERİYOT: 21-23
2.PERİYOT: 19-16
3.PERİYOT: 21-20
4.PERİYOT: 20- 8

(Kaynak:tbf.org.tr)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*