Olin Edirne ve Potanın Perileri

Basketbolda 2. devre start alıyor. Beko Basketbol Ligi’nin ikinci yarısı Cumartesi günü oynanacak maçlarla başlıyor. Kadınlar Basketbol 2.Ligi’nde 2. Devre daha önce başlasa da, bu ligin statüsü gereği onların da ikinci yarısı yakında başlayacak diyelim.

Basketbol Edirne’nin spor yaşamında oldukça önemli bir yer tutuyor. Geniş kitlelerin büyük ilgisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu ilgiyi sadece salona maç seyretmeye gelenlerle sınırlı tutmayalım. Çok daha fazla bir kesim ilgi duyuyor ve seviyor basketbolu. Erkek takımımız Olin Edirne bir çok nedenden dolayı (Bunların ne olduğunu önceki bir çok yazımda bahsetmiştim. Tekrar değinmeyeceğim) salona kitleleri eskisi gibi çekemiyor. Kadın takımımız Edirnespor’un maçları da henüz yeteri kadar ilgi görmüyor açıkçası.

Sonuçları itibarı ile erkeklerde pek sevindirici bir ilk yarı geçiremedik maalesef. Olin Edirne hepimizin bildiği gibi 15 maçlık ilk yarı maratonunu 3 galibiyet 12 mağlubiyet ile 14. sırada tamamladı. Şehirdeki tüm basketbolseverlerin yüzü asık ve hayli mutsuzlar. Bunun nedenlerini de çok yazdık. Tekrar etmenin gereği yok. Herkes ligin ikinci yarısının başarılı geçmesini ve takımın ligde kalmasını bekliyor. Herkes elini açmış, dualarla takımın düşmemesini diliyor. Ben ve bu siteye emeğini katan arkadaşlarım aynı temenniler içindeyiz, bu şehri karşılıksız seven, gözlerinde dolar işareti çakmayan insanlar olarak. Ama durum gerçekten çok ciddi. Ligde bulunulan yer pek iç açıcı değil. Takımın çok iyi ama çok iyi olması gerekiyor.

Lige verilen bir haftalık arada takımlar çalışmalarını sürdürdüler. Olin Edirne geçen yıl kadrosunda bulunan Filip Videnov’u tekrar renklerine bağladı. (Sahi niye yeni sezon için anlaşma yapılmamıştı ki kendisiyle? Kendi mi istememişti, çok mu para istemişti? Gerçekten bilmiyoruz) Jelinek’in kesin gideceği düşünülerek yapılan bu transferle Olin’in yabancı kontenjanı 5’e çıktı. Bugün itibarıyla konuşursak Jelinek’in Caja Laboral’a gitme ihtimali çok zayıf. Ama yine de ne olacağı belli olmaz. (Öğlen saatlerinde  Jelinek’in Caja Laborol’a gitmesi kesinleşti ve  5 yabancı sahada 4 oyuncu sorunu da otomatikman çözüldü)

Takımdan ayrılan sadece Pertev Öngüner oldu, ikinci lig takımlarından Yeşil Giresun’a kiralık olarak verildi. Yerli kadrosundan bir boşalma olsa da  takıma yeni bir yerli transferi yapılmayacağını Başkan sayın Vedat Kumuşoğlu’ndan öğrendik. Zaten bu akşam (Cuma) yerli transferi sona eriyor. Ama yine de belli olmaz sürprizlere alıştık artık, gün bitmeden her şey olabilir.

Kısacası Olin Edirne Filip Videnov takviyesi ile ikinci yarıya başlıyor. Rakipleri Hacettepe Üniversitesi birkaç hafta  önce  Ricardo Marsh, birkaç gün önce de Amerikalı Dwight Hardy ile kadrosunu güçlendirdi. Antalya BŞB , NBA kökenli Rodney Carney ve Jermareo Davidson ile kadrosuna takviye yaptı. Royal Halı Gaziantep BŞB ilk yarının ilerleyen haftalarında kadrosunu Joey Dorsey, Lorenzo Gordon ve Hakan Demirel gibi önemli isimlerle güçlendirdi. Cem Akdağ gibi Türk basketbolunun önemli bir ismini baş antrenörlüğe getirdi. TOFAŞ Litvanyalı Mindaugas Lukauskis ile kadrosuna bir yabancı takviyesi daha yaptı. Telekom ve Erdemir’de antrenör değişikliklerine gidildi.

Yani herkes ligde kalabilmek için kendi hesap-kitaplarıyla hamleler yaptı.

Şimdi Cumartesi günü lig başlıyor ve 15 hafta sonra sonucu hep beraber göreceğiz.

Olin Edirne deplasmanda Royal Halı Gaziantep BŞB ile oynayacak. Çok önemli bir maç. Olin Edirne alırsa rakibi Gaziantep ile aynı galibiyet sayısına ulaşacak. Royal Halı Gaziantep BŞB kazanırsa aradaki fark 2’ye çıkacak.

Ardından bir hafta sonra Edirne’de çok zorlu bir BANVİT maçı var. Türkiye Kupası nedeniyle lige bir hafta ara verilecek. Ardından Ankara’ya Hacattepe deplasmanına gidilecek. Bu maç ta gelecek açısından çok büyük bir önem taşıyor. Ligin üçüncü haftasında Olin Edirne Mimar Sinan’da Hacettepe Üniversitesi’ne 20 sayı farkla mağlup olmuştu. Olin açısından mutlak galip gelinmesi gereken bir maç. Ayrıca 21 farklı bir galibiyet aranacak, olası bir eşitlikte avantaj elde edebilmek için. Stresi çok yüksek bir maç olacağı ortada. Tabii Gaziantep deplasmanından galibiyetle dönülürse Hacettepe maçı Olin açısından biraz daha rahat olabilir.

Sonra Galatasaray Medical Park Edirne’ye gelecek ve ardından çok önemli bir deplasman daha; Antalya BŞB ile oynanacak. Olin rakibini Edirne’de 18 sayı farkla yenmişti. Ama en önemli rakiplerinden biriyle oynayacak. Antep ve Hacettepe maçlarının sonuçları bu maçın da stres büyüklüğünü belirleyecek.

İlk 5 hafta çok önemli Olin Edirne açısından. Ligin son 6 haftasında sadece 2 maçı Edirne’de oynayacağız. Önce TED Ankara Kolejliler, 3 gün sonra Mersin BŞB, ardından Beşiktaş deplasmanları. Pınar Karşıyaka gelecek, TOFAŞ deplasmanı ve Fenerbahçe Ülker ile Edirne’de oynanacak. Çok zor bir son 6 hafta. Bütün bunları göz önüne aldığımızda ilk 5 hafta hayati önem taşıyor.

Umarız binlerce Edirneli basketbolseverin duaları kabul olur ve bu takım önümüzdeki yıl ve yıllarda 1. Ligde oynamaya devam eder. Herkes gibi bizim de arzumuz bu.

Başarızlıkları nasıl eleştirdiysek (Yine eleştireceğiz) alınacak başarılı sonuçları da öveceğiz. Sezonun ikinci yarısında Olin Edirne’ye başarılar diliyorum.

******

Erkek takımının astırdığı yüzleri biraz olsun yumuşatan Edirnespor Kadın Basketbol takımının aldığı başarılı sonuçlar oldu şüphesiz. Geçtiğimiz sezon kurulan ve Türkiye Kadınlar Basketbol 2.Ligi’nde mücadele etmeye başlayan Edirnespor Kadın basketbol takımı ilk yıl ki tecrübenin ardından bu sezona 1.Lig hedefiyle başladı ve aldığı başarılı sonuçlarla ilk engeli aştı. Potanın Edirneli Perileri 10 takımlı C-Grubunda 14. Hafta itibarıyla 12 galibiyet ve 2 mağlubiyetle 2. sırada. Mağlubiyetlerin bir tanesi ligin ilk haftasında Güre deplasmanında alındı. Edirnespor bu maçı ilk yarıda kaybetti. İkinci yarıda oyuna ağırlığını koysa da maçı toparlayamadı ve bir iş kazasına uğradı. İkinci mağlubiyet lider ve namağlup durumda olan Çankaya Üniversitesi karşısında alındı. Bu maçta da Periler başabaş bir mücadele sergilediler. Şimdi 5 hafta sonra TKB2L’de Normal Sezon sona erecek ve 3 gruptan ilk 6 sırayı alan takımlardan oluşan Eleme Grubu oluşacak. Eleme Grubu 6’şarlı 3 gruptan meydana gelecek. Normal Sezonu birinci bitiren 3 takım grup başları olacak ve 2.ler ve diğer takımlar (6.olan dahil) kura sonucu 3 gruptan birine gidecek. Takımlar 6’şarlı 3 grupta mücadele edecekler. Her grupta 10 maç oynanacak ve gruplarını 1. ve 2. bitiren takımlar Final-6’ya kalacaklar. Daha sonra belirlenecek bir şehirde 6 takım tek devreli bir mücadeleye başlayacaklar ve ilk iki sırayı paylaşan 2 takım Türkiye Kadınlar Birinci Ligi’ne terfi edecek. Evet çok zorlu bir süreç. Ama emin olun ki başarılamayacak bir süreç değil. Bir kere Edirnespor Basketbol Kulübü yöneticileri 1. Lige çıkma konusunda çok ciddi ve istekliler. “Ne yapılması gerekiyorsa yapacağız, transferse transfer” diyorlar. Bu anlamda 1. Lige çıkmanın bir ayağı sapasağlam oluşmuş durumda. 2. ayak oyuncular ve teknik ekip de  çok inanmış ve istekliler. Takım, oyuncularının tümü İstanbul’da okuyor ve oturuyor olmasından ötürü çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor. Pamukspor tesislerinde antrenman yapıyorlar. Aralarında muazzam bir aile bağı oluşmuş durumda. Bu ayağında sağlam olduğunu görüyoruz. Şimdi gelelim diğer önemli ayağa.  Bu ayak şehrin takımına sahip çıkması ve taraftar desteği. Yavaş yavaş bu destek oluşuyor.  Maçtan önce ve sonra bir çok işletme takıma yemek veriyor, konaklamalarını üstleniyor. Edirne Belediyesi destek sağlıyor. Takım şehrin her köşesinde konuşulmaya başlandı. Şimdi bunu her geçen gün bir üst düzeye taşımak gerekiyor.

Perilerin maçlarına bugüne değin yeterli seyirci desteğinin verildiğini söyleyemeyiz. 15 gün önce oynanan Niğde Türk Telekom maçının dışında yeterli seyirci desteği olmadı. Halbuki artık, hele hele 6’lı Eleme Grubu maçları ile birlikte Perilerimizin maçlarında en az 1000 kişi olmalı, hatta tüm salon dolmalı. Çünkü oyuncuların motivasyon açısından buna müthiş ihtiyacı var. 1.Lige çıkmaya inanan bir takımın yöneticileri ve oyuncuları, şehrin desteğini, taraftarın desteğini arkalarında gördükçe inançları ve istekleri bir o kadar daha artacak. İşte 1.Lig yolunda şimdilik eksik gözüken ayak seyirci-taraftar ayağı. Bu ayağı yeteri kadar güçlendirdiğimiz gün inanın 1.Lig’de bir de kadın basketbol takımımız olacak. Hayali bile ne kadar güzel değil mi?

Erkek takımına verdiği destekle adı “Baketbol Şehri”ne çıkan Edirne aynı desteği kadın takımına da verebilirse 1.Lige çıkmanın önünde kimse duramayacaktır. Edirnespor kadın basketbol takımının maçlarını dolu salonlarda oynaması bir anda gözleri Edirne’ye çevirecek, tüm basketbol çevreleri bir şehrin oyuncusu, yöneticisi ve seyircisiyle 1.Lige çıkmaya ne kadar inandıklarına ve istediklerine şahit olacaklardır. Bu tüm Türkiye’de gözlerin bir kez daha Edirne’ye çevrilmesine neden olacak ve bir anda Türkiye çapında muazzam bir taraftar kitlemiz ya da sevenimiz olacaktır. Herkes biliyor ki basketbol ancak basketbolu seven şehirlerde yaşayabilir.

O halde şimdi Edirneli tüm basketbolseverlere Perilerin maçlarına gelerek desteklemek düşüyor. 15 günde bir 5 TL bilet parası sanıyorum kimseye külfet olmaz.

Tüm okullar, kurumlar organize biçimde kadın basketbol takımımızın maçlarına gelmelidirler. Bu konuda kulübe de  önemli görevler düşüyor. Tanıtım faaliyetleri artırılmalı, maçların duyruları, takımla ilgili haberler her köşeye ulaştırılmalıdır.

Haydi Edirne şimdi sıra kadın basketbolcularımızı birinci lige taşımakta. Birinci ligde bir de kadın basketbol takımımızın olması şehrimizin tanıtımı için muazzam bir katkı olacaktır.

Potanın Perileri’ne birinci lig yolunda başarılar diliyorum.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

One Response

  1. Her gün bir paket sigara içinler lütfen bir 5 tl de bayan bayan basketbol maçları için ayırın lütfen bence 5 tl ufak bir rakam