RASTGELE

Olin Edirne,  16 Şubat Cumartesi günü belki de sezonun en önemli karşılaşmasını Hacettepe Üniversitesi ile deplasmanda oynayacak. Puan sıralamasının en altında ve aynı puanlarla bulunan 3 takımdan biri Olin Edirne diğeri Hacettepe Üniversitesi. Bir diğeri de Antalya BŞB. Ligin ilk yarısında Edirne’de oynanan karşılaşmada Edirne temsilcisi Hacettepe Üniversitesi’ne 81-60 mağlup olmuştu. Şimdi aynı puanları paylaştıkları için maç çok daha fazla önem taşıyor. Bu her iki takım için de böyle. Olin Edirne kazanırsa rakibinin bir maç önüne geçecek.  (Ayrıca Telekom, Mersin ve Gaziantep BŞB’nin de bu hafta yenilmesi ve Olin’in kazanması durumunda bu takımlarla arasında 1 galibiyet fark kalır) Hacettepe Üniversitesi galip gelirse çok büyük bir avantaj elde edecek. Bu durumda Olin Edirne’nin Hacettepe Üniversitesi ile olacak yarışında iki adet ekstra maç kazanması gerekecek. Biraz karışık gelebilir ama açmaya çalışayım. Hacettepe Üniversitesi kazanırsa her iki maçı da kazandığı için olası bir eşitlikte öne geçecek (Lig sonunda puanları aynı olursa ve düşme durumuna sahip olurlarsa  iki maçı da kazandığı için Hacettepe Üniversitesi ligde kalacak). Olin’in ekstradan 2 maç kazanması gerekecek çünkü Hacettepe Üniversitesi  bir galibiyet öne geçecek. Artı 2 maçı da kazandığı için averaj üstünlüğü olacak, bunun için de Olin’in bir maç kazanıp puanları eşitlemesi yetmeyeceği için  ekstradan bir maç daha kazanıp Hacettepe’nin önüne geçmesi gerekecek.

Olin’in normal şartlarda  olası bir eşitlikte Hacettepe Üniversitesi’ni devre dışı bırakabilmesi için Hacettepe’yi 22 sayı farkla yenmesi gerekiyor. Bu da işin başka bir yönü.

Ama bence bu 22 sayıya takılmamak gerekiyor. En başta, kaç sayı farkla olursa olsun galip gelmek gerekiyor. Olin’in rakibini yenerek bir galibiyet öne geçmesi her şeyden daha önemli. Hesaplarımızı hep olası eşitlikler üzerine yaparak yazıya başladım. Ama bir diğer yönünü de gözden kaçırmamak gerekiyor. Hacettepe’yi yenersin bir  galibiyet önde olursun ondan sonra da hep bir galibiyet önde gidersin ve sorun kalmaz. Aynı durum Antalya BŞB karşısında da geçerli. Onu da yenersin bir maç öne geçersin. Zaten bu iki takım en büyük rakipler olarak gözüküyor. Ve düşme-kalma mücadelesi bu üç takım arasında olacak gibi duruyor. Çünkü diğer en yakın takımlarla 2 galibiyet fark var.  Alttaki 3 takım 3’er galibiyette, sonraki en yakın rakip 5 galibiyette. Bu yüzden de seninle aynı puana sahip bu iki takımı da mutlaka yenmek zorundasın.  Önce Hacettepe’yi, sonra Antalya BŞB’yi yen ve ligde kalmayı hemen hemen garantile. Tabii evinde oynayacağın (Telekom, Aliağa, Erdemir) maçlarını  kazanacağın varsayımıyla.

Olin Edirne bunu başarabilir mi? Başarmak zorunda! Normal şartlarda da başarır. Ama geçtiğimiz sezondan beri hiçbir şeyin normal gitmediğini de unutmamamız gerekiyor. Oyun,  kurallarına göre oynanırsa, herkes sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yerse ve peri kızı elindeki sihirli değneği birilerinin omuzlarına dokundurup onları aklıselim yaparsa bu iş başarılabilir. Çok mu zor? Hem evet, hem hayır ! Birkaç saat sonra bunun ilk işaretlerini hep birlikte göreceğiz. Şimdi hep birlikte dua edelim ve peri kızının ortaya çıkmasını bekleyelim. Bu şehir artık sıkıntılı günlerden uzaklaşıp mutlu olmak, galibiyetler yaşamak istiyor. Haydi bakalım, Rastgele!

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.