Karga Karga Gak Dedi…

Olin Edirne basketbol takımı, tüm Edirne’nin galibiyet beklediği TED Ankara Kolejliler deplasmanında mağlup olarak yine taraftarlarını üzdü. Halbuki rakipleri Antalya BŞB ve Hacettepe Üniversitesi’de haftayı yine mağlubiyetle kapamışlardı. Geçen yazımda da yazdığım gibi alınacak tek bir galibiyet bile ligde kalınmaya yetebilecek. Ama olmuyor bir türlü. Ateş hattından, yüksek tansiyon durumundan bir türlü kurtulunmuyor.

Maçı beraberliğe getiren Olin Edirne hiçbir zaman öne geçemese de son dakikaya 2 sayı geride girmiş ve son topu kullanma fırsatı yakalamıştı.

Gerçi istatistikler bize bu şartlarda maç kazanmanın zor olduğunu gösteriyor ama buna rağmen o fırsat ele geçmişti.

Hiçbir eleştiri falan yapacak durumda değilim. Birincisi  yazmayacağız dedik, ikincisi de maçı seyretmedik. Maçı istatistiksel olarak takip ettik, maçı seyreden bazı kişilerden bilgiler aldık, bir fikrimiz oluştu.

Ankara’nın ve basketbol çevrelerinin yakından tanıdığı  basketbol antrenörü Hayri Solmaz maçı seyretmiş ve izlenimlerini yazdı. Maçla ilgili yazısını 5. Sayfada okuyabilirsiniz. Oldukça doyurucu bilgiler veriyor.

Okuduğunuzda sizin de maçla ilgili mutlaka bir fikriniz oluşacaktır diye düşünüyorum.

Hafta sonu Mersin BŞB deplasmanı var.  Edirne’de 74-62 mağlup olmuştuk. Umarız bu Cumartesi günü şeytanın bacağı kırılır da rahat bir nefes alırız.

Kadınlar Basketbol 2.ligi play-off maçlarında ikinci yarı başladı. Edirnespor kadın basketbol takımı 3 maçlık deplasman maratonunun son karşılaşmasında, Balçova Belediye karşısında farklı galibiyet aldı. Balçova Belediye, Edirnespor’un rakibi değil, zayıf bir ekip. Ama alınan farklı galibiyet önemli. Bir kez daha şunu gördük ki, Edirnespor basketbol takımı ancak tüm oyuncuları ve özellikle Halime Uykan, Deniz Doğan ve Buğçe Nehir’de  sayı katkısı verirse mutlaka maç kazanıyor. Bursa BŞB ve Altay Konak Belediye maçlarında bu oyunculardan  hiç sayı katkısı gelmemiş ve maçlardan mağlubiyetle ayrılmışlardı. Bu oyuncular devreye girdiğinde ve tüm oyuncular az da olsa sayı bulduğunda Edirnespor mutlaka kazanıyor. Bu yüzden Balçova Belediye maçında alınan galibiyeti önemli buluyorum. Şimdi son dönemece girerken tekrar yakalanan bu grafik sürdürülürse Potanın Edirneli Perileri mutlaka final grubuna kalıp son 6 takımla kozlarını paylaşacaktır.

1 aydır özlediğimiz kadın basketbolcularımızı Pazar günü Mimar Sinan Spor Salonu’nda  nihayet tekrar izleyeceğiz. Perilerin özlediği taraftar dayanışmasını Pazar günü mutlaka onlara hissettirelim.

Geçtiğimiz hafta Edirne’de Kulüpler arası Genç Erkekler Basketbol Marmara Grup Müsabakaları yapıldı. 10 takımın katıldığı müsabakalarda Edirnemizi Olin Edirne genç takımı temsil etti. Kulüpler arasında çok büyük uçurumlar olduğunu gördük. Trakya’dan katılan takımlar umut vermedi. En azından ben öyle gördüm. Diğer takımlarında özellikle Bandırma Kırmızı ile kıyaslaması yapıldığında aradaki farkın dağlar kadar olduğu görüldü. Bir tarafta Bandırma Kırmızı, diğer tarafta 9 takım vardı. 9 takımın en iyisi Olin Edirne gençleri oldu ve Bandırma Kırmızı ile final oynadılar ve kaybettiler.

Olin Edirne genç takımını hiç seyretme fırsatım olmamıştı ve ilk kez turnuvada seyrettim. Açıkçası daha farklı, daha güçlü bir takım bekliyordum ama maalesef beklentilerimi karşılayamadım. Çünkü sezon başında düzenlenen bir basın toplantısında iddialı ifadelerle “Altyapımızla adımızdan söz ettirmek istiyoruz” denmişti. Bandırma Kırmızı karşılaşması biraz hariç, hayal kırıklığı yaşadım. Bu sene yakalanan büyük bir fırsattı ve ancak ikinci olunabildi. Önümüzdeki sene için iyimser değilim. Çünkü bu kadrodan ancak 5-6 kişi devam edebilecek. Bu sene takımın bütün yükünü çeken ve 1994 doğumlu olduğu için kontenjandan oynayan Umar Atın seneye olmayacak. 1995 doğumlu bir kontenjan oyuncusu oynatılabilecek ve bu da muhtemelen şu anda gözüken tabloya göre Doğukan Tezel olacak.  Ama Doğukan ya da bir başkası Umar’ın yerini nasıl dolduracak  bilemiyorum.

Her neyse, herşeye rağmen genç kardeşlerimi azimlerinden, özellikle de final maçındaki hırslarından ötürü kutluyorum. Elbette sezon boyunca onlara en iyi şekilde basketbol oynamayı öğretmeye çalışan başta sayın Zafer Çavuşoğlu’na  ve birkaç yıldır büyük emekler veren sevgili Sinan Atalay ve Onur Güler’e de teşekkür etmeyi görev biliyorum.

BU KARGALARI KOVMAK LAZIM

Galatasaray-Real Madrid  maçını seyretmeye hazırlanıyorum Cihan Kayrım aradı. Lig TV 3’ü seyrediyor musun dedi. Yok dedim. Aç bak İsmet Badem nelerden bahsediyor. Açtım. İsmet Badem bildiğimiz gibi. Her konuda bilgisi olan ulema abimiz şimdi de Olin Edirne’ye sahip çıkılmadığını, Belediye Başkanı’nın yardım eli uzatmadığını, hatta küskün olduğu için maçlara bile gelmediğinden bahsediyor. Bunları nereden biliyor İsmet abi? Mutlaka kargalar haber uçurmuşlar. Kar suyu kaçırmışlar kulağına. Bilgi sahibi olmadan fikir yürütüyor. Ya da anlatılanlara inanıyor. Söyledikleri konusunda söylenecek çok şey var ama başka bir yazının konusu olsun. Sadece şunu belirteyim; Bu kargaları tarladan kovmazsak ekili alanı talan edecekler. Hepimizi birbirimize düşürecekler. Kendi başarısızlıklarını örtmek için yaptıkları tek şey bu; Böl ve Yönet !

SPOR VANDALİZMİNE SON VERMELİYİZ

Hafta sonu Tayakadın sahasında İpsalaspor ile karşılaştı. 0-0 berabere kaldılar ve bu skorla el ele play-off oynama hakkı kazandılar. Maçın son 30 dakikasında Tayakadınsporlu 3 futbolcu kırmızı kartla oyun dışı kalmış. Maçı seyretmedim  hiçbir yorum yapamayacağım. Sonuçta zaten iki takım da istediklerini almışlar.  Hakem Eğitimcisi İbrahim Aşa aradı. Aracımızın lastiğini bıçaklamışlar, yolda kaza geçiriyorduk dedi. Doğan Yürikler ile atlayıp gittik. Maçın hakemleri ile  Mehmet Vergül, Tuğrul Kaniğ ve Serdar Döşlü ile birlikte Migros’un önüne kadar gelmişler. Aracın ön sağ lastiği inmişti. Bıçak izlerini gösterdiler. Anlaşılan lastik yavaş yavaş inmiş ve yolda şarampola yuvarlanıyorlarmış. Şahit olarak ta kendilerine eşlik eden Jandarma ekibini gösterdiler. Anlaşılan kırmızı kartlarına sinirlenen bazı holiganlar aracın lastiğini bıçaklamışlar. Bunların gözü insan canı alabilecek kadar dönmüş ya da şuursuz zavallılar. Geçmiş olsun diliyorum.

(Bu yazı Spor Extra Gazetesi’nin 10 Nisan tarihli 24. sayısında yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.