LİG BAŞLARKEN

İzlediğim birkaç hazırlık maçı ve Türkiye Kupası sonrasında aslında söylenecek bütün sözleri koç Cem Akdağ söyledi. Biz en zayıf halkayız dedi,  en düşük bütçeli takımız dedi,  böyle götüremeyiz dedi,  çok tecrübesiziz dedi,  rotasyonumuz çok yetersiz dedi,  dedi de dedi.  Bu görüşlere katılmamak elde değil. Burada şuna ihtiyacımız var, buna ihtiyacımız var demenin bir anlamı yok.  En iyiyi koç biliyordur ve gereğini yapacaktır, yeter ki o şansı ona verelim.

Ben, biliyor ve görüyorum ki koç Cem Akdağ Edirne ve Olin için büyük bir şans.

Antrenörlerin hepsi doğal olarak geniş bütçelerle çalışmak isterler ancak antrenörlerin kafasındaki ile kulübün bütçesi genellikle tutmaz. İşte burada antrenörün yeteneği ortaya çıkar, var olanla en iyiyi yapmaya çalışır, en üst verimi almaya çalışır.

Kimisi devasa bütçelerle şampiyon olurken, kimisi minicik bütçelerle takımını ligde tutar. Hangisi daha başarılıdır sorusu ise şöyle cevaplar arar;  Ne kadar bütçeyle, kimlerle ,hangi organizasyonla, hangi hedeflerle?  Eğer bunların cevaplarını doğru verebiliyorsak o zaman başarı ve başarısızlığı daha net değerlendirebiliriz.

Şu ana kadar oynattığı basketbol ve takım havasıyla koç Cem Akdağ tüm övgüleri hak etmiştir.  Yukarıda da belirttiğim gibi elindeki malzemeyi en iyi şekilde kullanarak deneyimli ve genç oyuncuları bir potada eriterek bir takım yaratmıştır. Her top için mücadele eden, yerlere atlayan bir takım oluşmuştur, buraya kadarki performansıyla Cem Akdağ ve oyuncular tam puan almışlardır

Ancak bütün bu olumlu görüşler bir gerçeği görmezden gelmemizi engellemiyor; Hala ligin en zayıf halkası olduğumuz gerçeğini ! Bu rotasyonla 3 günlük Türkiye Kupası maçlarından 3 sakatla çıktık. Bütün bir sezonu düşünmek bile istemiyorum.

Peki ne olacak para bulunamazsa, transfer yapılamazsa ?  Bunu zaman bize gösterecek. Ben eminim ki sevgili başkan Vedat Kumuşoğlu ve yönetim kurulu bütün güçleriyle finansman yaratmaya çalışıyorlar.

İşte bu noktada geçmiş yıllarda hesapsız, kitapsız, plansız, programsız harcanan paralara , yapılan büyük hatalara yanmamak elde değil.  Kimlere ne paralar ödendi , bütçeler nasıl ikiye katlandı, kimler bütün bu absürtlükler olurken 3 maymunu oynadılar ? Geçmişte yaşanan bu olumsuzluklara kısaca değinerek geçiyorum.

Bunları yazıyorum çünkü geçmişini bilmeyenler geleceği yazamazlar.

Şimdi önümüzde çok zor bir sezon var. İşin özeti bence şu; Koç Cem Akdağ Olin basketbol takımı için büyük bir şans, ancak ona hak ettiğini değerin karşılığını  bütçe ve transfer olarak vermezsek haksızlık etmiş oluruz.

İki transferle bu takımın çehresinin bir anda değişeceğini düşünüyorum.

Bunlar olursa sancılı da olsa müthiş keyifli basketbol maçları bizi bekler,  bunlar olmaz da,  paramız yok denirse ben koçun da çok fazla dayanabileceğine ihtimal vermiyorum.

Şimdi biz Edirnelilere düşen görev,  aynı koç gibi, oyuncular gibi maça gidip son topa kadar takımımızı desteklemek.  Eğer biz sorumluluklarımızı yerine getirip, üstümüze düşeni yaparsak en azından yastığa başımızı koyduğumuzda rahatça uyuyacağız ve ben Edirne için, Olin için, basketbol için gereğini yaptım diyebileceğiz.

Darısı yastıksız ve uykusuzların başına.

Sağlıklı, mutlu ve başarılı bir sezon olması dileğiyle

(Spor Extra Gazetesinin 10 Ekim tarihli 32. sayısında yayınlanmıştır)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.