Basketbol’da Önemli Yeni Kararlar.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu genel kuruldan sonra yaptığı toplantıda Türkiye basketbolu için önemli kararlar aldı. Buna göre erkek ve kadın basketbolunun en üst ligleri bundan böyle Süper Lig olarak isimlendirilecek. Bu kararla Edirne Belediyesi Edirnespor KAdın Basketbol Takımı Süper Lig’de, Trakya Üniversitesi Meriçspor’da 2.Lig’de mücadele edecek.

TKBL’de 4.yabancı oyuncu için yatırılması gereken 75.000 TL teminat bundan böyle ödenmeyecek. Bu durumda Edirne Belediyesi Edirnespor 4.yabancı oyuncusunu transfer ederse federasyona 75.000 TL teminat ödemeyecek.

TBF Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar federasyonun resmi internet sitesinden şöyle duyuruldu;

“Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu 23 Haziran 2015 tarihinde yapmış olduğu toplantısında, geçen süreç içerisinde yapılan Lig Kurulu toplantılarında, kulüplerin görüşlerini de dikkate alarak gündeminde yer alan konuları karara bağlamış ve basketbol kamuoyu tarafından bilinmesi gerekenlerin ilanen duyurulmasını uygun bulmuştur.

1. 2015-2016 sezonundan itibaren; Erkekler ve Kadınlar Türkiye Basketbol Ligi’nin Basketbol Süper Ligi, Türkiye Basketbol 2. Ligi’nin Türkiye Basketbol 1. Ligi ve Erkeklerde Türkiye Basketbol 3. Ligi’nin Türkiye Basketbol 2. Ligi olarak anılması kararlaştırılmıştır.

2. Sözleşmeli Sporcular Tescil, Lisans ve Transfer Yönergesinin ilgili maddeleri,
a. Sözleşmesi sona eren yabancı uyruklu sporcuların aynı Türk vatandaşı sporcular gibi serbest olarak transfer yapmasına imkan verecek şekilde,
b. Kulüplerin ülkemiz alt yapılarından yetişmiş statüsünde istisna hükümleri kapsamında olan en fazla bir (1) sporcu ile sözleşme yapmalarına izin verecek şekilde
değiştirilmiştir.

3. Katılım payları ve sözleşme bedellerine ilişkin bedellerden;
a. Erkeklerde müsabaka kadrosunda 6. yabancı sporcu bulundurmak isteyen takımların ödemek zorunda oldukları 125. 000 usd bedel, 275.000 TL olarak sabitlenmiştir. Ayrıca bu bedel ile birlikte alınan 6. sporcu tescil bedeli kaldırılmıştır.
b. Kadınlar için 75.000 TL olarak alınan ek bedel kaldırılmıştır.
c. Kulüplerin isimlerine eklenecek isim sponsorlukları için ödemek durumunda oldukları bedellerin alınmamasına karar verilmiştir.

4. Sporcusu ile yapmış oldukları sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmeyen Canik Belediyesi Spor Kulübüne transfer yasağı getirilmiştir.

5. Kadınlar ve Erkekler Süper Lig takvimi belirlenmiştir. Buna göre erkeklerde lig 10/11 Ekim 2015 tarihinde, kadınlarda ise 17 Ekim 2015 tarihinde başlayacaktır.

6. Lig Kurullarında takımlardan gelen talepler dikkate alınarak formalardaki reklam alanlarının yeniden düzenlenmesi uygun görülmüştür.

7. Kulüplerden gelen taleple Erkekler 1. Ligi’nde yabancı uyruklu sporcular için transfer bitiş tarihinin 24. haftadan 27. haftaya alınması kabul edilmiştir.

8. Yeni dönemde görev yapmak üzere TBF Alt Kurullarından, Finans Kurulu’nun Gençağa Meriç, Eğitim Kurulu’nun Seyfi Savaş, Hukuk Kurulu’nun Av. Korhan Aklar, Merkez Hakem Kurulu’nun Emin Balcı ve Sağlık Kurulu’nun Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu başkanlığında aşağıdaki şekilde oluşumu onaylanmıştır.

Eğitim Kurulu:
 Seyfi Savaş (Başkan), Alaattin Yakan, Hakan Yavuz, Ferhat Erdem, Semra Demirer ve Yeşer Eskicioğlu.

Hukuk Kurulu:
 Av. Korhan Aklar (Başkan), Av. Erden Gürden, Av. Ayşegül Hanyalıoğlu, Av. Volkan Erel, Av. Egemen Ankaralı ve Dr. Nil Karabağ Bulut.

Merkez Hakem Kurulu:
 Emin Balcı (Başkan), Rüştü Nuran, Ali Kemal Çımagil, Alaeddin Atsal, Ahmet Kaya, Figen Keskin ve Volkan İmre.

Sağlık Kurulu:
 Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, Prof. Dr.Nail Kır, Prof. Dr.Ahmet Özdoğan, Prof. Dr. Bülent Bayraktar, Prof. Dr. Gökhan Metin, Prof. Dr. Tahsin Beyzadeoğlu, Prof. Dr. Rifat Atilla Arıncı, Doç. Dr. Mehmet Üzel, Yrd. Doç. Dr. İlker Yücesir, Yrd. Doç. Dr. Fatih Küçükdurmaz ve Çağrı İlk.”

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Basketbol Federasyonu

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.