Beko Basketbol Lig Kurulu 5+1 Dedi

Beko Basketbol Ligi Lig Kurulu Toplantısı, Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri ve kulüp temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Polat Renaissance Otel Balo Salonu’nda saat 14:00’te başlayan toplantıya,  FIBA Avrupa Başkanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, TBF Asbaşkanları Akın Suel ile Dinçer Çetintaş, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri Harun Erdenay ile Şükrü Tara, TBF Genel Sekreteri Celal Arısan, MHK Başkanı Emin Balcı, TBF Pazarlama & İletişim Direktörü Tuğan Gökçe Oğun ve TBF Erkek Ligleri Direktörü Ayhan Özgümüş katıldı.

Takım temsilcileri olarak ise Anadolu Efes Genel Menajeri Engin Özerhun, Aykon TED Ankara Kolejliler Menajeri İbrahim Ulusoy, Banvit Genel Menajeri Turgay Çataloluk, Beşiktaş İntegral Forex Basketbol Direktörü Yiğiter Uluğ, Darüşşafaka Doğuş Genel Menajeri Ahmet Eran, Galatasaray Liv Hospital Şube Koordinatörü Murat Özyer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Menajeri Aycan Şarlı, Olin Edirne Genel Menajeri Serdar Yiğitsoy, Pınar Karşıyaka Yönetim Kurulu Üyesi İ.Yusuf Güven, Royal Halı Gaziantep Genel Menajeri Boray Dai, Tofaş Başkanı Efe Aydan, Torku Konya Selçuk Üniversitesi Genel Menajeri Yaşar Berber, Trabzonspor Medical Park Başkan Yardımcısı Dersa Günal, Türk Telekom Genel Sekreteri Ahmet Bülbül  ve Uşak Sportif Genel Menajeri  Fatihhan Erdoğan lig kurulu toplantısında yer aldılar. Fenerbahçe Ülker toplantıya katılmadı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren FIBA Avrupa Başkanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, “Öncelikle katılımız için teşekkür ediyorum. Toplantıda TBF Erkek Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş geçtiğimiz sezonla ilgili bir sunum gerçekleştirecek. Yeni sezonla ilgili bazı konularla ilgili fikir alışverişli yapacağız. Yapıcı ve yaralı bir toplantı dilerim” dedi.

Yaklaşık 5 saat süren toplantıda Beko Basketbol Ligi ile ilgili gerçekleştirilen sunumun ardından lig kurulunda ilk olarak yabancı oyuncu sınırlaması ile devşirme oyuncu konularına değinildi.

Alınan kararda  takımların kadrolarında 6 yabancı bulundurmaları ve bunlardan 5′inin aynı anda sahada yer alması konusunda görüş birliği sağlandı.

Bu karara göre takımlar kadrolarında Türkiye’deki alt yapılardan yetişmiş en az 6 oyuncu olacak. Kadrolarında 6 yabancı bulunduranlar eskisi gibi  federasyona para ödeyecek.  Alınan kararda devşirme oyuncuların yabancı olarak kabul edilmesi yer alıyor. Bu karar sonucunda Keith Simmons, Ersin Dağlı, Ali Karadeniz, Tomislav Ruzic, Davud Kamer, Emir Preldzic gibi oyuncular yabancı statüsünde oynayacak. Ama bunların TC vatandaşı hakkını almış olmaları ve TC kimlik numarası ve TC nüfüs cüzdanına sahip olmaları dolayısıyla alınan bu kararın yaşama geçmeme durumu da kuvvetle muhtemel. İçlerinden biri Anayasa Mahkemesine başvurduğunda bu kararın Anayasa’ya aykırı bulunması büyük olasılıkla söz konusu olacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Share to Google Plus

Comments are closed.